Kilis'in LGS Başarısı

1 Haziran'da yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavında tüm soruları doğru yanıtlayarak tam puan alan Kilis Mehmet Uluğ Can Ortaokulu öğrencisi Suriyeli Muhammet Halil, İl Milli Eğitim Müdürü M. Emin Akkurt’u ziyaret etti.


Kilis'in LGS Başarısı

Ziyaret esnasında bir açıklama yapan Akkurt, Kilis İl Milli Eğitim Müdürlüğünün mülteci eğitim hizmetlerinin meyvesini almaya başladığını ifade ederek, “2012 yılında Suriye’de başlayan iç savaş sonucu ülkemize yönelik başlayan mülteci akınından en çok etkilenen illerden biri Kilis olmuştur. Bu etki, en fazla eğitim-öğretim alanında hissedilmiştir. 2014 yılı itibari ile müdürlüğümüz bünyesinde başlatılan mülteci eğitimi Bakanlığımızın almış olduğu karar uhdesinde mülteci öğrencilerin Türk eğitim sistemine entegre edilmesi ile devam etmektedir.

Ülkemizde daha önce örneği ve benzeri olmayan mülteci eğitimi konusunda Müdürlüğümüz ve Müdürlüğümüze bağlı kurumlar olan üstü bir çaba ve gayret göstermişlerdir. Bu konuda yıllardır tecrübe sahibi olan Avrupa ülkeleri standartlarında eğitim hizmeti sağlayarak bu sıkıntılı süreç atlatılmış ve içerisinde bulunduğumuz eğitim öğretim yılında yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavında 562 öğrencinin içerisine, tüm soruları doğru cevaplayan Muhammet HALİL isimli Suriye uyruklu öğrencimiz dahil olmuştur. Başlı başına bir başarı öyküsü olan süreçte geçici eğitim merkezi öğretmeni Mehmet AVCU, Mehmet Uluğ Can Ortaokul Müdürü Cumali ÇELİK ve okul öğretmenlerinin göz ardı edilemez katkıları olmuştur. Gelinen bu nokta Ülkemizdeki ve ilimizdeki eğitim hizmetlerinin ne kadar nitelikli ve kaliteli olduğunun mutlak bir göstergesidir” diye konuştu.

(Kilis Postası Haber Merkezi)