Ahlaki Çöküntüye Dikkat!

İcmal Gençlik Derneği Trabzon Şubesi, son yıllarda Türkiye’de yaşanan ahlaki çöküşün sebeplerini ve çözümlerini konuşmak üzere “Kaybolan Değerlerimiz” konulu bir sempozyum düzenledi. Büyük ilgi gösterilen sempozyumun onur konuğu Prof. Dr. Haydar Baş'tı.


Ahlaki Çöküntüye Dikkat!

Özellikle son çeyrek asırda yaşanan toplumsal ahlaki çöküş ve sahip olduğumuz değerlerimizin elimizden çıkması, İcmal Gençlik Derneği Trabzon Şubesi tarafından organize edilen "Kaybolan Değerlerimiz" konulu Sempozyumla masaya yatırıldı.

İcmal Gençlik Derneği Trabzon Şubesi tarafından organize edilen "Kaybolan Değerlerimiz" konulu sempozyum Trabzon Söğütlü Uygulama Otelinde yapıldı. Halkın yoğun bir katılım sağlayarak ilgi gösterdiği sempozyumun onur konuğu ise BTP (Bağımsız Türkiye Partisi) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'tı. Sempozyumun Moderatörlüğünü Av. Mustafa Hayri Ergan yaparken konuşmacılar; Eğitimci-Tarihçi yazar Emin Üstün, İlahiyatçı Haydar Bektaşoğlu ve İlahiyatçı Ömer Turan oldular.

Programın açılış konuşmasını yapan Av. Mustafa Hayri Ergan özellikle son yıllarda yaşanan ve Adliye koridorlarına taşınan gayri ahlaki olaylardan çok çarpıcı örnekler verdi.

Sempozyumun ilk sunumunu yapan Eğitimci Tarihçi-Yazar Emin Üstün yaptığı konuşmasında, toplumda yaşanan ahlaki yozlaşmanın önüne geçebilmek için her bireye görevler düştüğünü, ahlaken çöküş içinde olan bir toplumun devletini bile kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalabileceğini söyledi. Üstün; "Örnek bir Türk toplumu oluşturmanın yolu ancak, 'Milli Ekonomi Modeli, Ehl-i Beyt Külliyatı ve Hoş Geldin Atatürk' eserini çok çok iyi okumak, anlamak ve hayatımıza geçirmekle mümkündür" dedi.

İlahiyatçı Ömer Turan ise konuşmasında, "Ahlaken yüksek vasıflara sahip bireyler olabilmenin yolu ancak Allah'a kullukla mümkün olabilir" tespitinde bulundu. Turan, toplumumuzda yaşanan gayri ahlaki olumsuz gelişmelere karşı duyarsız ve ilgisiz kalmak asla mümkün değildir diyerek, "Örnek alınması gereken hayat Peygamberimizin hayatıdır, Ehl-i Beyt'in hayatıdır ve onların yolunda giden hak dostlarının hayatıdır" şeklinde konuştu.

Sempozyumun son konuşmacısı İlahiyatçı Haydar Bektaşoğlu ise, kaybolan değerlerimizin yeniden ve daha güçlü olacak şekilde elde edilmesi, ahlaken ve ilmen çok iyi bireylerin yetiştirilmesi ile mümkün olacaktır dedi. Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün yüksek bir ahlak ve ilmi hakikatlere sahip bir şahsiyet olduğu gerçeğine vurgu yapan Bektaşoğlu, bu günde toplumumuzda aynı lider karakterlerin yetişmesini istiyorsak, onun gittiği yoldan ve çizgiden asla sapılmaması gerektiğini kaydetti.

Kaynak: Yeni Mesaj Gazetesi

(Kilis Postası Haber Merkezi)