Kalp Yorgunluğunu Önlemek Elinizde

Obezitenin çağın en büyük sağlık problemlerinden birisi olduğunu dile getiren Özel Meltem Hastanesinden Dr. Hüseyin Deniz Kılıç hareketsiz bir bünye ve yanlış beslenme alışkanlıkları ile obez birey sayısının gittikçe arttığını söyledi.


Kalp Yorgunluğunu Önlemek Elinizde

Oysa günde ortalama 30 dakikalık bir yürüyüş ile yaşam kalitesini arttırmak mümkün. Egzersizlerin yaşamın değişmez bir parçası olduğunu kabul etmek gerekiyor. Aktif spor yapmak isteyenler ise mutlaka bir uzmana başvurmalı kendi kafasına göre istediği sporu yapmaya çalışmamalıdır. Çünkü hangi yaşta hangi egzersizlerin yapılması gerektiği büyü önem taşıyor.

Ağır yemekler bırakılmalı, hafif yiyeceklere geçilmelidir

“Kuşkusuz sigara kalp krizini tetikleyen en önemli faktörlerden birisidir” diyen Uzm. Dr. Hüseyin Deniz Kılıç şöyle devam etti, “Özellikle genç yaşta sigaraya başlamak ve bunu yıllarca sürdürmek kalp ve dolaşım hastalıkları açısından son derece risklidir. Sigara alışkanlığından kurtulmuş kişilerin kalp krizi riski ise yıllar geçtikçe daha da azalmaktadır. Kalp hastalıklarına neden olan bir başka etken ise hayvansal ve aşırı yağlı gıdalardır. Düşük kalorili ve vitamin açısından zengin gıdalara yönelmekte fayda vardır.”

Stresten sevdiğiniz işlere odaklanarak kurtulun

Şeker hastalığı ve yüksek tansiyonun da kalp hastalıklarını tetikleyen önemli unsurlar olduğu belirten Dr. Kılıç, kişide şeker hastalığı ve yüksek tansiyon mevcut ise mutlaka uzman bir doktorun kontrolünde takiplerin yapılması gerektiğinin altınızı çiziyor. Stresin de kalp hastalıklarına zemin hazırladığı bilinmektedir. Stresten uzak durarak kalp sağlığınızı korumanız mümkün olur. Stresten uzak durmak için ise hobiler edinilebilir, yoga ya da nefes teknikleri uygulanabilir.

Göğüs ağrınız varsa görmezden gelmeyin

Kalp hastalıklarına işaret eden pek çok faktörün olduğunu belirten Dr. Kılıç şöyle sıraladı; göğüs ağrısı, çabuk yorulma, nefes darlığı, öksürük, ani ve yüksek çarpıntı, başta ve ensede ağrılar, el ve ayaklarda morarmalar, ayaklarda halsizlik, eklem ağrıları ve bayılma sayılabilir. Bu tarz şikayetleri olan kişilerin zaman kaybetmeden bir kardiyoloji uzmanına başvurması gerekir. Gerekli kontroller yapılarak kişinin kalp sağlığı kontrol altına alınmalıdır.

(Kilis Postası Haber Merkezi)