Hafife alınmış namaz kabul edilmez

Hafife alınmış namaz kabul edilmez

Namazı hafife almak ve özen göstermemek hususunda İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Allah’a yemin olsun ki, bazen insan elli yıl ömür yaşar da Allah onun bir tek namazını dahi kabul etmez. Bundan daha ağır ne olabilir! Çünkü onu hafife almıştır. Allah, iyiden başkasını kabul etmez. O halde hafife alınan bir şeyi nasıl kabul edebilir.”

15 Haziran 2020 - 12:05 - Güncelleme: 16 Haziran 2020 - 10:46

Namazın kabul olmasını engelleyen hususlardan anne-babaya eziyet hakkında İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Her kim anne babasına, -kendisine zulüm etmiş olsa bile* düşmanca bakacak olursa Allah namazını kabul etmez." (el-Kafi, 2/349/5).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Her kim Müslüman bir erkek ve kadının gıybetini ederse, gıybeti edilen şahıs onu bağışlamadıkça Allah kırk gün ve gece ne onun namazını kabul eder, ne de orucunu…" (Cami'ul Ahbar, 412/1141).

Namazı hafife almak ve özen göstermemek hususunda İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah'a yemin olsun ki, bazen insan elli yıl ömür yaşar da Allah onun bir tek namazını dahi kabul etmez. Bundan daha ağır ne olabilir! Allah'a yemin olsun ki, sizler komşularınızdan ve dostlarınızdan öyle kimseler tanıyorsunuz ki; eğer sizden biri için namaz kılacak olursa onu kabul etmezsiniz. Çünkü onu hafife almıştır. Aziz ve Celil olan Allah, iyiden başkasını kabul etmez. O halde hafife alınan bir şeyi nasıl kabul edebilir?" (el-Kafi, 3/269/9; Vesail'uş Şia, 3/15; 6. Bölüm).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "İçki içen kimsenin kırk sabah namazı hesaba alınmaz." (İlel'uş Şerayi', 345/1).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Sarhoş edici şey kullanan kimsenin tevbe etmedikçe kırk gün boyunca namazı kabul olmaz." (Bihar, 84/317/2).

İmam Bâkır (a.s) şöyle buyurmuştur: "İçki içen ve bu sebeple sarhoş olan kimsenin kırk gün namazı kabul olmaz. Eğer bu müddet zarfında namazı terk ederse namazı terk ettiği için de azabı ikiye katlanır." (el-Hisal, 534/1).

Namazı kabul olmayan kimseler hakkında Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Sekiz kişinin namazı kabul edilmez. Efendisine dönmedikçe kaçan kölenin, kocası kendisinden razı olmayan itaat etmeyen kadının, zekat vermeyen kimsenin, abdest almayan kimsenin, örtüsüz namaz kılan buluğa ermiş kızın, kendisinden razı olunmadıkça kendileriyle namaz kılan bir topluluğun imamının, sarhoş kimsenin, küçük ve büyük abdestini zorla tutan kimsenin (sıkıştığı halde namaz kılan kimsenin)." (Mekarim'ul Ahlak, 2/324/2656; bak. 2295. Bölüm; el-Amel (1), 2947. Bölüm). (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 727 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kumru deyip geçmeyin!
Kumru deyip geçmeyin!
Kilis'te Oynanan Halk Oyunları
Kilis'te Oynanan Halk Oyunları