Halk katında deli, Hakk katında veliler-2-

Halk katında deli, Hakk katında veliler-2-

Halk arasında deli Hakk katında veli olanlar konusuna devam edeceğiz. Gayemiz insanlara daha iyi gözle bakarak onlardan istifade etmeye gayreti sağlamaktır.

18 Ocak 2021 - 04:34

Halk arasında deli Hakk katında veli olanlar konusuna devam edeceğiz. Gayemiz insanlara daha iyi gözle bakarak onlardan istifade etmeye gayreti sağlamaktır.

Yaşanan her olaya hikmetle bakınca büyüklerin dediği sırrı anlarız. “Her geceyi kadir bil, her gördüğünü de Hızır bil”

Lokman Hekim’e sormuşlar: “Siz terbiyeyi kimden öğrendiniz?”

Şu karşılığı vermiş: “Biz terbiyeyi terbiyesizlerden öğrendik. Çünkü onların hoşlanmadığım hareketlerini yapmaktan kaçındım.”

Bu konuda Sadi Şirazi Gülistan ve Bostan eserindeki nasihatlerinde ders almakla alakalı şu tavsiyede bulunmuştur: “Akıllı bir insan, şaka ile söylenen sözden bile ders alır ve istifade eder, bir hisse kapar. Cahil ise hikmetli sözlerden yüz bab okusan kulağına girmez, ona vız gelir; masal zanneder.”

Çocukluğumun geçtiği Kilis’te farklı tavırlar sergileyen kendini gizleyen bu tip şahısların birçoğunu tanıma fırsatı buldum.

Bunlardan birkaçını tespit edebildiğim kadarıyla vermek istedikleri mesajları anladığım kadarıyla hikmet aramak, hikmeti kavramak adına bir bakış açısını sağlamak için sizlerle paylaşmak istedim.

Bu makalemizde Mahmut Abiden bahsedeceğim. Mahmut Abi gayet zayıf bir vücut yapısı olan, saçı sakalı birbirine karışık ve pek de temiz görünmeyen bir ceket sırtında, Kilis sokaklarında gezerek dilenirdi.

Bakarsınız Mahmut Abi bir anda karşınıza dikilir. Söylediği tek söz vardır “Ramazan’a şu kadar gün kaldı. He Vallahi!” 

Mahmut Abi her gün “Ramazan’a şu kadar kaldı” diye haber verir. Kendisine sadaka veren kimseye de kıbleye döner elini açar “sana dua ettim” der giderdi.

Ramazan Bayramı geçer, hemen ertesi gün başlar “Ramazan’a şu kadar gün kaldı” demeye…

Her gün, her gece; Ramazan’ın geleceğini kaç gün kaldığını haber verirdi. Bu adamın sözüne halk güler “deli işte” der geçerdi.

Halbuki Allah’ın değer verdiği Ramazan ayının gelişini, gelmesine aylar kala haber vermeye başlamanın ne demek olduğunu bilseydi halkımız, Mahmut Abiyi ayakta karşılarlardı.

Peygamberimizin Ramazan’ın kıymeti hakkında buyruklarına bakar mısınız değerli dostlar:

“Eğer Ramazan’ın ne demek olduğunu kadri kıymetini bilseniz bütün ömrünüzün Ramazan olmasını isterdiniz”

“Ramazan ayı mübarek bir aydır. Allah’u Teâlâ, size Ramazan orucunu farz kıldı. O ayda rahmet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır, şeytanlar bağlanır. O ayda bir gece vardır ki, bin aydan daha kıymetlidir. O gecenin Kadir gecesinin hayrından mahrum kalan, her hayırdan mahrum kalmış sayılır.” (Nesai)

“Ramazan ayında oruç tutmayı farz bilip, sevabını da Allah’u Teâlâ’dan bekleyerek oruç tutanın günahları affolur.” (Buhari)

Maalesef Mahmut Abi bir otelcinin ona tahsis ettiği odada tek başına yaşadı ve tek başına da öldü gitti.

Mahmut Abi geldi, işini yaptı gitti. Anlayan anladı, anlamayan da “deli” dedi geçti. (Devam edecek)

Uğur Kepekçi

SESLİ DİNLEMEK İÇİN

Bu haber 823 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Jandarmadan Kadınlara Karanfil
Jandarmadan Kadınlara Karanfil
Aysel Masmanacı Beşoğlu:
Aysel Masmanacı Beşoğlu: "Kilis Yeşil ve Siyahtır"