Her şey namazına bağlıdır

Her şey namazına bağlıdır

İmam Ali (a.s) Muhammed b. Ebi Bekr'e yazdığı mektubunda şöyle buyurmuştur: “Bil ki, her şey senin namazına bağlıdır ve bil ki her kim namazı zayi ederse diğer işleri daha çok zayi eder.”

23 Haziran 2020 - 10:17 - Güncelleme: 24 Haziran 2020 - 14:18

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Her kim namazı terk ederse İslam'dan bir nasibi yoktur." (Bihar, 82/232/57).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "İman ve küfür arasındaki sınır namazı terk etmektir." (Kenz'ul Ummal, 18869).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Namaz dinin sütunudur. O halde her kim bilerek namazı terk ederse dinini harap etmiştir. Her kim namazı vaktinde kılmazsa Veyl'e girer. Veyl, cehennemde bir vadinin adıdır. Nitekim Allah-u Teâlâ, 'Veyl olsun namaz kılanlara ki, onlar namazlarından gafildirler' buyurmuştur." (Cami'ul Ahbar, 185/455).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Her kim bir özrü olmaksızın namazını vakti geçinceye kadar kılmazsa ameli boşa çıkmıştır. Kul ve küfür arasındaki sınır namazı terk etmektir." (a.g.e., h.456 457).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Her kim namazın sevabına itinasızlık ederek ve namazı terk etmenin cezasından korkmayarak namazı terk ederse; ben de onun ya Yahudi ya Hıristiyan ya da Mecusi olarak ölmesinden endişe etmem." (a.g.e., s.186/462).

İmam Sâdık (a.s) kendisine, "Neden zina eden kimse değil de namazı terk eden kimse kafir olarak adlandırılmıştır?" diye sorulunca şöyle buyurmuştur: "Zira zina ve benzeri iş yapanlar şehvetin galebe çalması sebebiyle bu işe başvururlar ama namazı terk eden kimse sadece onu hafife almak veya itinasızlık göstermek sebebiyle terk etmektedir." (İlel'uş Şerayi', 339/1).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Namazı terk eden kimse Allah'tan kendisini dünyaya geri göndermesini ister. Nitekim Allah-u Teâlâ şöyle buyurmuştur: "Onlardan birine ölüm çatınca şöyle der: Rabbim beni geri gönder." (Bihar, 77/58/3).

Kur'an'da şöyle buyurulur: "Onların ardından, namazı bırakan, şehvetlerine uyan bir nesil geldi. İşte bunlar azgınlıklarının karşılığını göreceklerdir." (Meryem, 59).

İmam Kâzım (a.s) Allah-u Teala'nın, "Onlar namazlarından gafildirler" ayeti hakkında sorulunca şöyle buyurmuştur: "Bu ayetten maksat namazı zayi etmektir." (el-Kafi- 3/268/5).

İmam Ali (a.s) Muhammed b. Ebi Bekr'e yazdığı mektubunda şöyle buyurmuştur: "Bil ki, her şey senin namazına bağlıdır ve bil ki her kim namazı zayi ederse diğer işleri daha çok zayi eder." (Bihar, 83/24/44).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Ademoğlu beş vakit namaza özen gösterdikçe şeytan ondan dehşete kapılır ama onları zayi edince ona karşı küstahlaşır ve onu şiddetli belalara düşürür." (a.g.e, 82/202/2).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Kul namazını vaktinde kılar ve ona özen gösterirse o namaz bembeyaz ve tertemiz bir şekilde Allah'ın dergâhına yükselir ve şöyle der: 'Beni korudun, Allah da seni korusun.' Ama eğer namazı vaktinde kılmaz ve onu korumazsa simsiyah ve karanlık olarak (kendisine) döner ve şöyle der: Beni zayi ettin Allah da seni zayi etsin!" (a.g.e., 83/9/2). (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 838 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yeni Taziye Evi Protokolü İmzalandı
Yeni Taziye Evi Protokolü İmzalandı
Kilis'te Korona Virüs Hasta Sayısı
Kilis'te Korona Virüs Hasta Sayısı