İcmalgoritma’ya ODTÜ’den Ödül

İcmalgoritma'ya ODTÜ'den Ödül

ODTÜ tarafından bu yıl 17'ncisi düzenlenen "Uluslararası ODTÜ Robot Günleri"nde katılımcılar, tasarladıkları robotlarla yarıştı. Etkinlik kapsamında bu yıl yurt içinden ve dışından toplam 736 robot, 'çizgi izleyen', 'arama ve kurtarma', 'çöp toplayan', 'labirent çözen', 'otonom insansız hava aracı-otopilot', 'otonom insansız hava aracı-bilgisayarlı görü' ve 'inovasyon' kategorilerinde en iyi olmak için yarıştı.

03 Mart 2020 - 10:37 - Güncelleme: 04 Mart 2020 - 15:14

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından bu yıl 17. Uluslararası ODTÜ Robot Günleri düzenlendi. Düzenlenen yarışmada katılımcılar, tasarladıkları robotlarla yarıştı. 22-23 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilen ve 2 gün boyunca 8 bine yakın ziyaretçinin ağırlandığı yarışmada İnovasyon kategorisinde ikincilik ödülünün sahibi "Engelsiz Erişim İcmalgoritma 2.0" oldu. Toplam 736 robotun kaydolduğu yarışmada başarı elde eden ve İcmal Robot Takımı tarafından tasarlanan İcmalgoritma, geçtiğimiz yıl TUBİTAK'tan da üçüncülük ödülü almıştı.

İlham Kaynağımız Hoca Atatürk'tür

Engelsiz Erişim İcmalgoritma projesinin baş, göz ve üfleme hareketleriyle bilgisayar ve akıllı ev sistemleri ve gömülü bilgisayar sistemlerinin kontrolünü sağlayan bir bilgisayar-insan arayüzü olduğunu açıklayan Cihan Erdoğanyılmaz şunları söyledi:

"TUBİTAK'ta ve Uluslararası ODTÜ Robot Günleri'nde güzel bir başarı elde ettik. İnsanlar, 'nasıl bu projeyi gerçekleştirdiniz?' diye soruyorlar. Aslında bizim ilham kaynağımız çok farklı. Bizim eğer bir başarımız varsa, onun kaynağı şudur: Bundan yıllar önce yedi düvel Anadolu coğrafyasına çöktüğü zaman Atatürk'e 'nasıl yapacaksın?' diyorlardı. Atatürk 'Ya istiklal, ya ölüm!' parolasıyla bir cumhuriyet kurdu. Ve ondan yıllar sonra onunla aynı ruha sahip Prof. Dr. Haydar Baş Bey'e yıllar önce 'Kapitalizm'i nasıl yıkacaksın?' diyorlardı. Ve 2005 yılında Haydar Baş Bey, Milli Ekonomi Modeli'ni deklare etti. Ve sessiz bir devrimle Kapitalizm'i tarihe gömdü. Bizim ilham kaynağımız Hoca Atatürk ve Asker Atatürk'tür."

Ödüllerin sahibi bizi yetiştiren insandır

 

Cihan Erdoğanyılmaz (solda) ve M.Haydar Akyavuz (sağda)

İcmal kelimesinin toplamak bir araya getirmek manasına geldiğini söyleyen Müslüm Haydar Akyavuz ise "bu projenin sahibi biz değiliz, bizi yetiştiren insandır" diyerek açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Bizim projemizin dünyada ortaya koyulan diğer projelerden farkı şudur: Şangay'da üfleme hareketleriyle veya Virjinya'da baş hareketleriyle bilgisayar kullanımı sağlayan cihazlar mevcut. Fakat bunlar binlerce dolar değerinde. Biz hem baş, hem göz ve hem de üfleme hareketlerini bir araya getirerek, icmal ederek bir proje ortaya koyduk ve maliyeti sadece 12 dolar. Bunun yanı sıra söylemek gerekir ki, geçtiğimiz yıl TUBİTAK'tan üçüncülük ödülü ve bu sene de ODTÜ'den ikincilik ödülü aldık. Aslında bu ödüllerin sahibi, gerçek sahibi biz değiliz. Biz İcmal Gençliği'ni yetiştiren Prof. Dr. Haydar Baş Bey'dir."

EYÜP KABİL

Yeni Mesaj Gazetesi

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 6816 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akkaş: “SGK Borçları Yeniden Yapılandırılacak”
Akkaş: “SGK Borçları Yeniden Yapılandırılacak”
Kilis'te Yağış Miktarı
Kilis'te Yağış Miktarı