İnsanların en adili kimdir?

İnsanların en adili kimdir?

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “İnsanların en adili kendi nefsi için beğendiğini insanlar için de beğenen ve kendi nefsi için beğenmediğini onlar için de beğenmeyen kimsedir.”

17 Eylül 2020 - 10:11 - Güncelleme: 18 Eylül 2020 - 11:06

İmam Sâdık (a.s), Alkame'ye şöyle buyurmuştur: "Her kim İslam fıtratı üzere olursa şahadette bulunması caiz olur."

Alkame şöyle arz etti: "Günahkâr insanın şahadeti kabul edilir mi?"

İmam (a.s) şöyle buyurdu: "Ey Alkame! Eğer günahkârın şahadeti de kabul olmasaydı, bu takdirde peygamberlerin ve vasilerinin dışında hiç kimsenin şahadeti kabul edilmezdi. Zira sadece bunlar günahtan masumdurlar."

İmam Sâdık (a.s), kendisine, "Şehadetinin kabul edilmesi için hangi yolla insanın adaleti bilinir" diye sorulunca şöyle buyurmuştur: "Onu hayâ ve iffet sahibi olma; karın, tenasül organı, el ve dilini korumakla tanıyınız. Hakeza Allah'ın kendisine ateşi vaad ettiği içki içmek, zina etmek, faiz yemek, anne-babaya isyan etmek, savaş meydanından kaçmak ve benzeri büyük günahlardan sakınmasıyla da tanınır. Bütün bunlara sahip olan ve tüm ayıplarını gizleyen, (böylece Müslümanlara bunun ötesinde ayıplarını araştırması ve gıybetini yapması haram olur ve onu dost edinmeleri adaletini insanlar arasında izhar etmeleri farz olur) beş vakit namazları üstlenen, yani bu namazlara dikkat gösteren ve Müslümanların cemaatine katılarak vakitlerini gözeten ve özrü olmaksızın Müslümanların cemaatinden ve namaz kıldığı yerlerden geri kalmayan kimse adildir."

Kur'an'da şöyle buyurulur: "Ey iman edenler! Allah için adaleti ayakta tutup gözeten şahitler olun. Bir topluluğa olan öfkeniz sizi adaletsizliğe sürüklemesin; adil olun; bu, Allah'a karşı gelmekten sakınmaya daha yakındır. Allah'tan sakının, doğrusu Allah işlediklerinizden haberdardır."

İmam Ali (a.s), oğlu Hüseyin'e (a.s) yaptığı vasiyetinde şöyle buyurmuştur: "Sana zenginlik ve fakirlik anında Allah'tan sakınmayı, dost ve düşmana karşı adil davranmanı tavsiye ediyorum."

İmam Ali (a.s), oğlu Hasan'a (a.s) yaptığı tavsiyesinde şöyle buyurmuştur: "Oğulcağızım! Sana namazını vaktinde kılmanı, hoşnutluk ve gazap anında adalete riayet etmeni tavsiye ederim."

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "İnsanların en adili kendi nefsi için beğendiğini insanlar için de beğenen ve kendi nefsi için beğenmediğini onlar için de beğenmeyen kimsedir."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "İnsanların en adili kudret sahibi olduğu halde insaflı davranan kimsedir."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "İnsanların en adili, kendisine zulmedene insaflı davranandır. İnsanların en zalimi ise kendisine insaflı davranan kimseye zulmedendir." (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

H. Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 587 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rektör Karacoşkun Kütüphane ve Kongre Merkezini İnceledi
Rektör Karacoşkun Kütüphane ve Kongre Merkezini İnceledi
Kübbülmüşviyye Nasıl Yapılır?
Kübbülmüşviyye Nasıl Yapılır?