İslam’ın esası Ehli Beyt’i sevmektir

İslam'ın esası Ehli Beyt'i sevmektir

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “İslam çıplaktır. O halde örtüsü hayâ, süsü vefa, mürüvveti salih amel ve sütunu günahlardan sakınmaktır. Her şeyin bir esası vardır. İslam’ın esası ise biz Ehli Beyt’i sevmektir.”

02 Ocak 2020 - 10:09 - Güncelleme: 03 Ocak 2020 - 10:24

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Şüphesiz bu İslam Allah'ın dinidir. Allah onu kendine seçmiş, kendi gözetimi altında terbiye etmiş, onun için yaratıklarının en hayırlısını seçmiş ve onun sütunlarını muhabbet üzere yükseltmiştir." (Bihar, 68/334/16).

İmam Ali (a.s) Âl-i Muhammed'in (s.a.a) niteliği hakkında şöyle buyurmuştur: "Onlar İslam'ın dayanakları ve sığınaklarıdır." (Nehc'ul Belağa, 239. Hutbe).

İmam Sâdık (a.s) kendisine "İslam'ın dayanakları nedir?" diye sorulunca şöyle buyurmuştur: "İslam'ın dayanakları Allah'ın birliğine tanıklık etmek, Resûlüne (s.a.a) iman etmek, Allah nezdinden getirdiği her şeyi ikrar etmek, mallarının zekatını vermek, Allah'ın emrettiği Âl-i Muhammed'in velayetine bağlı olmaktır." (Bihar, 68/387/37).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Bu ümmetten hiç kimse Muhammed'in (s.a.a) Ehl-i Beyt'iyle mukayese edilemez. Onlar dinin esası, yakînin direğidir." (Nehc'ul Belağa, 2. Hutbe).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "İslam beş temel üzere kuruludur: Allah'ın birliği, namaz kılmak, zekat vermek, Ramazan orucu tutmak ve haccetmek." (Sahih-i Muslim, 16. Ayet).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "İslam çıplaktır. O halde örtüsü hayâ, süsü vefa, mürüvveti salih amel ve sütunu günahlardan sakınmaktır. Her şeyin bir esası vardır. İslam'ın esası ise biz Ehli Beyt'i sevmektir." (el-Mehasin, 1/445/1031).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "İslam çıplaktır elbisesi ise takvadır. İç elbisesi hidayet dış elbisesi hayâ, esası günahlardan sakınmak, kemali dindarlık ve meyvesi salih ameldir. Her şeyin bir esası vardır. İslam'ın esası ise biz Ehl-i Beyt'i sevmektir." (Tuhef'ul Ukul, 52).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "İslam'ın esası beni ve Ehl-i Beyt'imi sevmektir." (Kenz'ul Ummal, 37631).

İmam Rıza (a.s) şöyle buyurmuştur: "İmamet İslam'ın büyüyen kökü ve uzun dalıdır." (el-Kafi, 1/200/1).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "İslam sıfatının anlamı tüm ilahi hüküm ve itaatleri zahiri (dil ile) ikrar etmek anlamındadır. O hale her kim zahirde bütün itaatleri ikrar ederse her ne kadar kalben inanmazsa bile İslam adına layıktır ve bu adı taşır. Zahiri dostluğa hak kazanır, şahadeti caizdir ve miras alır. Müslümanların lehine veya aleyhine olan şey onun da lehine ve aleyhinedir." (Tuhef'ul Ukul, 329).

İmam Sâdık (a.s) kendisine bir takım sorular soran ve cevabını aldığında ise, "Şimdi Allah'a teslim ve Müslüman oldum" diyen birisine şöyle buyurmuştur: "Hayır sen şu anda Allah'a iman ettin. İslam imandan öncedir. İslam vesilesiyle birbirinden miras alır ve birbiriyle evlenirler ama iman vesilesiyle sevap elde ederler." (el-Kafi, 1/173/4).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "İslam vesilesiyle insanların kanı korunur, emaneti eda edilir ve evlilik helal olur ama sevap iman karşısında verilir." (a.g.e., 2/25/6). (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

OKAN EGESEL

Yeni Mesaj Gazetesi

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 715 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KİLİS TAVASI
KİLİS TAVASI
Kilis'te Korona Virüs Hasta Sayısı
Kilis'te Korona Virüs Hasta Sayısı