İslam Kalbini Teslim Etmendir

İslam Kalbini Teslim Etmendir

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “İslam güzel ahlaktır. İslam kalbini teslim etmendir. Müslümanların senin elinden ve dilinden güvende olmasıdır.”

03 Ocak 2020 - 10:18 - Güncelleme: 04 Ocak 2020 - 10:04

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "İslam'ı öyle bir anlattım ki benden önce hiç kimse anlatmamış ve benden sonra da hiç kimse anlatmayacaktır: İslam teslimden ibarettir teslim ise tasdiktir. Tasdik ise yakîn ve yakîn ise görevini yapmak ve görevini yapmak ise ameldir." (Mean'il Ahbar, 185/1).

 

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "İslam, (Allah karşısında) teslimiyettir; teslimiyet yakîndir; yakîn tasdik etmektir; tasdik ikrar etmektir; ikrar eda etmektir; eda etmek ise ameldir." (Nehc'ul Belağa, 125. Hikmet).

 

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "İslam'ın nihayeti teslimdir. Teslimin nihayeti ise nimet yurduna nail olmaktır." (Gurer'ul Hikem, 6349-6350).

 

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "İslam yüzünü Aziz ve Celil olan Allah'a teslim etmen ve Allah'tan başka bir ilah olmadığına tanıklık etmendir." (Kenz'ul Ummal, 39).

 

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "İslam kalbini teslim etmendir. Müslümanların senin elinden ve dilinden güvende olmasıdır." (a.g.e., 17).

 

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "İslam güzel ahlaktır." (a.g.e., 5225; el-Bihar, 68/309, 25. Bölüm; et-Teslim, 1894. Bölüm).

 

Kur'an'da şöyle buyurulur: "Hayır; bugün onların hepsi teslim olmuşlardır." (Saffat, 26).

 

İmam Ali (a.s), Muaviye'nin ve Şam ordusunun bayraklarını görünce şöyle buyurmuştur: "Taneyi yaran ve insanı yaratan Allah'a yemin olsun ki, onlar Müslüman olmadılar onlar sadece teslim oldular ve kalplerinde kötülük gizlediler ve kalplerine gizledikleri şeye taraftar bulunca da bize olan düşmanlıklarını baştan aldılar ve sadece namazı terk etmediler." (Şerh-u Nehc'il Belağa-i İbn-i Ebi'l-Hadid, 4/31).

 

İmam Ali (a.s) hakeza şöyle buyurmuştur: "Tohumu yarana, insanı yaratana and olsun ki, onlar (Muaviye ve taraftarları), Müslüman olmadılar, belki zahiren teslim oldular. Küfürlerini gizlediler, kendilerine yardımcılar bulunca da açığa vurdular." (Gurer'ul Hikem, 10142; Nehc'ul Belağa, 16. Mektup).

 

İmam Ali (a.s), Muaviye'ye yazdığı mektupta şöyle buyurmuştur: "Müslüman olanlar istemeden teslim oldular." (Nehc'ul Belağa, 64. Mektup). (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

OKAN EGESEL

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 660 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KİLİS TAVASI
KİLİS TAVASI
Kilis'te Korona Virüs Hasta Sayısı
Kilis'te Korona Virüs Hasta Sayısı