İslami İktisat Modeli ve Milli Ekonomi Modeli

İslami İktisat Modeli ve Milli Ekonomi Modeli

14 Haziran 2020 Pazar günü 12. İslam Ekonomisi Konferansı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslami İktisat Modelinden, faizin toplumu sömürdüğünden falan bahsetti.

16 Haziran 2020 - 10:51 - Güncelleme: 16 Haziran 2020 - 10:59

Sayın Cumhurbaşkanı özetle şunları söyledi:

- Hırs, tahakküm, çıkar ve faiz üzerine bina edilen mevcut küresel ekonomik mimarinin, insanı ve tabiatı koruması mümkün değildir.

- Onca zenginliğe rağmen açlıktan ölen insanlar ve her 10 yılda bir tekrarlanan ekonomik krizler, küresel düzeyde yeniden yapılanma ihtiyacını açıkça ortaya koymaktadır.

- Finans sektörünün üretimi ve ticareti beslediği bir ekonomik sistemin yerini diğer tüm sektörlerin finans sektörünü beslediği sağlıksız ve sürdürülemez bir yapı almıştır.

- Aşırı finansallaşma, toplumsal ve insani maliyetlerin dikkate alınmadığı, sadece rant kaygısıyla hareket eden OBEZ bir ekonomik model ortaya çıkarmıştır.

- Bu çarpık yapının alternatifi, insanı merkeze alan, emeği yücelten, haksız kazanca müsaade etmeyen İslami ekonomi ve finans modelidir.

- İnsani, ahlaki ve çevreci karakteri, faizi ve sömürüyü reddeden yapısıyla İslam iktisadı, krizden çıkışın anahtarıdır.

* * *

Evet, Sayın Erdoğan 2020 yılında bunları söyledi ama yönettiği Türkiye'de 2005 yılından itibaren 10 kez uluslararası Milli Ekonomi Modeli kongresi düzenlendiği halde kendileri hiç oralı bile olmamıştı.

27 Şubat 2013'te Prof. Dr. Haydar Baş, ısrarla davet edilmesi üzerine gittiği Rus meclisi Duma'da, Sayın Cumhurbaşkanı'nın sözünü ettiği insanları sömüren sistemi, sessiz bir devrimle tarihin çöplüğüne attığını 6 saatlik sunumun sonunda ilan etmişti. Fakat Türk devlet yetkililerinden bir kişi bile bu tarihi olaya tanıklık etmek için gelmedi. Merhum hocamız orada yalnız bırakıldığı gibi havalimanında hiç bir devlet yetkilisi tarafından da karşılanmadı.

Bugüne kadar İslami İktisat Modeli diye bir şey vardı da biz mi duymadık!

Katılım bankalarının çalışma prensipleri mi İslami İktisat Modeli yoksa? Örneğin ev almak istiyorsunuz, katılım bankasının verdiği imkanla alınan ev size kaç liraya mal oluyor bir hesaplayın ondan sonra konuşalım!

Madem ki İslami İktisat Modeli diye bir şey vardı, 2019 yılında Türkiye niye kamu ve özel sektör borçları için dışarıya 13 milyar 95 milyon dolar faiz ödemesi yaptı?

 

Madem ki İslami İktisat Modeli diye bir şey vardı, 2018 yılında toplanan vergilerin yüzde 15.5'i niye faiz ödemelerine gitti?

Madem ki İslami İktisat Modeli diye bir şey var, Türkiye niye dünyada en yüksek faizle borçlanan ülkesi?

Pandemi sürecinde paraya sıkışan esnaf ve vatandaş niye faizli borçlanmaya yönlendirildi?

Faizin yükseği İslami İktisat'a aykırı da düşüğü uygun mu! Yüksek faiz insanları sömürüyor da düşük faiz sömürmüyor mu!

Prof. Dr. Haydar Baş'a ait olan hem İslami, hem insani, hem çevreci hem de tüm sömürülere "dur" diyebilen Milli Ekonomi Modeli'nde KOBİ'lere, esnaf kesimine, nakliyecilere, toplu taşımacılara faizsiz kredi sağlanmaktadır.

Milli Ekonomi Modeli'nde sanayiciye proje mukabili faizsiz kredi verilmesi vardır.

Milli Ekonomi Modeli'nde tarım ve hayvancılıkla uğraşanlara sıfır faizli kredi desteği vardır. Yine sıfır faizli konut kredisi ve evlenmek isteyen gençlere sıfır faizli evlendirme kredisi vardır. Milli Ekonomi Modeli'nde vatandaşlık maaşı, ev hanımı maaşı, çocuk maaşı vardır. Her Türk vatandaşının bu imkanlardan yararlanma hakkı vardır... Milli Ekonomi Modeli'nde devletin müdahalesi de söz konusudur.

Sözün özü, Sayın Erdoğan'ın onca yıldan sonra mevcut ekonomik sistemin insanları ve devletleri sömürdüğünü anlaması olumlu bir gelişme olmuştur. Ancak, Milli Ekonomi Modeli dışındaki çözüm adreslerinin çıkmaz sokak olduğunun da bilmesi gerekmektedir. Sadece adının "İslami" olması hiç kimseyi yanıltmasın!

Eyüp Kabil

Yeni Mesaj Gazetesi

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1801 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hüseyin Baş’tan “Ulusal Yas” Çağrısı
Hüseyin Baş’tan “Ulusal Yas” Çağrısı
Mehmet Keskinbıçak Vefat Etti
Mehmet Keskinbıçak Vefat Etti