İyilik, en üstün hazinedir

İyilik, en üstün hazinedir

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "İyilik etmek, en çok yetişen ekinlerden bir ekin ve en üstün hazinelerden bir hazinedir. O halde nankörlerin nankörlüğü, iyiliği inkâr edenlerin inkârı, seni iyiliğe rağbet etmekten alıkoymasın. Zira senin başkaları hakkındaki iyiliğini işiten kimse (yani Allah) yaptığın iyiliğin mükâfatını verecektir.”

02 Aralık 2020 - 09:42

Kur'an'da şöyle buyurulur:

"İyilik ölçülerinde (kocalarından) menfaat sağlamak haklarıdır. Bu Allah korkusu taşıyanlar üzerinde bir borçtur."

"Güzel bir söz ve bağışlama, peşinden eza gelen bir sadakadan daha iyidir. Allah zengindir, hilm sahibidir."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "İyilik etmek efendiliktir."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "İyilik etmek, şerafet ve övünçtür."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "İyilik etmek, en yüce efendiliktir."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "İyilik etmek, mazluma yardım etmek ve misafirperverlik efendilik sebebidir."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "İyilik, ne güzel bir insandır."

İmam Hüseyin (a.s) şöyle buyurmuştur: "Bilin ki iyilik etmek, övgü kazandırır ve ardından sevaba sebep olur. Eğer iyiliği bir insan şeklinde görecek olsaydınız, şüphesiz onu görenlerin hoşlandığı ve âlemlerden üstün gibi güzel şeklinde görürdünüz. Eğer aşağılığı görecek olsaydınız, şüphesiz onu da çelimsiz, çirkin, kötü görünümlü, kalplerin nefret ettiği ve gözlerin görmekten kaçındığı bir şekilde görürdünüz."

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Ben iyiliği de adı gibi (güzel bir şekilde) gördüm. Sevabı (ki Allah iyilik sahiplerine vermektedir) dışında hiçbir şey, iyilikten üstün değildir. Zaten iyilikten istenen de sevabıdır. İnsanlara iyilik etmeyi seven herkes, bu işi yapabilir demek değildir. İyilik etmeye rağbet gösteren kimse, onu yapabilecek güce sahiptir demek değildir. İyilik etmeye gücü olan herkes de bunun fırsat ve başarısını elde etmiş anlamında değildir. Aksine rağbet, güç ve izin bir araya gelince talib ve matlubun (isteyenin ve istenilenin) mutluluğu kamil bir şekilde gerçekleşmiş olur."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "İyilik etmek, en çok yetişen ekinlerden bir ekin ve en üstün hazinelerden bir hazinedir. O halde nankörlerin nankörlüğü, iyiliği inkâr edenlerin inkârı, seni iyiliğe rağbet etmekten alıkoymasın. Zira senin başkaları hakkındaki iyiliğini işiten kimse (yani Allah) yaptığın iyiliğin mükâfatını verecektir."

Mesih (a.s), ashabına şöyle buyurmuştur: "Ateşe yem olmayan şeyi çoğaltmaya çalışın."

Kendisine, "O şey nedir?" diye sorulunca, "İyilik etmektir" diye buyurmuştur.

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "İyilik etmek nimetlerin zekâtıdır. Zekâtı verilen her şey ise yok olma tehlikesinden güvendedir."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Gücünüz yettiğince iyilik edin, zira iyilik insanı helak olmaktan ve tatsız ölümlerden korur."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "İyilik etmek kölelik getirir. (İyilik edilen kimse, iyilik eden kimsenin ihsanı karşısında borçlu duruma düşer)."

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Köleleri malıyla alan kimsenin, ihsan ve iyilikleriyle hür insanları almamasına ve kendisine köle etmemesine şaşarım." (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

H. Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 462 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Halk katında deli, Hakk katında veliler-3-
Halk katında deli, Hakk katında veliler-3-
“Kilis Gündemi”ne KİTSO Başkanı Celkanlı Konuk Olacak
“Kilis Gündemi”ne KİTSO Başkanı Celkanlı Konuk Olacak