“Kadir” kıymet bilene “aşk” olsun!

“Kadir” kıymet bilene “aşk” olsun!

Kadir Gecesinin, diğer mübarek gün ve gecelere nazaran asıl vakti saklanmıştır. Peygamberimiz tarafından Kadir Gecesinin Ramazan ayı içerisinde aranmasını bazen de Ramazan ayının son on günü içerisinde aranması tavsiye edilmiştir.

19 Mayıs 2020 - 00:15

“Kadir” kıymet bilene “aşk” olsun!

Millet olarak Ramazan’ın 27. Gecesini Kadir Gecesi olarak ihya ederiz. Elbette yine Kadir Gecesi zannıyla elimizden gelen gayreti fazlasıyla yerine getireceğiz.

Rahmetli Haydar Baş Hocamızdan duymuştum bir defasında: “Allah bir hadisi kutsi de ‘Ben kulumun zannı üzereyim’ buyurduğu için her kim de bu geceyi Kadir Gecesi niyetiyle ihya ederse Allah kulunu mahrum koymaz.” Demişti.

Kadir Gecesinin, diğer mübarek gün ve gecelere nazaran asıl vakti saklanmıştır. Peygamberimiz tarafından Kadir Gecesinin Ramazan ayı içerisinde aranmasını bazen de Ramazan ayının son on günü içerisinde aranması tavsiye edilmiştir.

Prof. Dr. Haydar Baş Hocamızın bu konudaki tavsiyesiyse Ramazan’ın ilk gecesinden itibaren Kadir Gecesiymiş gibi her anını ibadetle geçirmemizdir.

Böylece her gün oruç tutup, akşamında cemaatle farz ve teravih namazını kılarak, gündüz ya da gecesini Kuran okuyarak ya da dinleyerek, mukabele takip ederek zamanını değerlendirenler, Allahın lütfu olan Kadir Gecesini muhakkak olarak yakalamış olacaktır. 12 ay içerisinde 1 ay var ki o ayda ortaya koyacağımız çaba ebedi hayatımızı kazanmak için biz Hz. Muhammed’in (s.a.a.) ümmetine yüce Allah’ın lütuf ve ikramı olacaktır. O zaman aklı olan tercihini kârdan yana yapacaktır.

Çünkü Yüce Peygamberimiz((s.a.a.) sallahu aleyhi ve âlihi) şayet Ramazan’ın kıymetini bilseydiniz bütün ömrünüzün Ramazan olarak geçmesini dilerdiniz gibi tavsiyeleri olmuştur.

Bildiğiniz gibi Ramazan ayı içerisinde bulunan “Kadir Gecesi” bin aydan daha hayırlı olarak bildirilmiştir.

“Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” (Kadir, 1–5).

Kadir gecesinin, diğer mübarek gün ve gecelere nazaran asıl vaktinin saklı tutulması biz kulların menfaatine yöneliktir. Kadir gecesini aramak niyeti ile yapılacak çabaların yine kendi hanemize sevap olarak yazılacağı için neticede yine bizlerin kârlı çıkacağı muhakkaktır. Büyüklerin; “Her geceyi Kadir bil, her gördüğünü Hızır bil” sözü bunun için söylenmiştir.

Kadir Gecesi belli bir gece de olsaydı insanlar o geceyi gözler ve bütün gayretini sadece o geceye sarf ederdi. Ancak asıl gecenin saklı tutulması ile tatlı bir heyecanla, tatlı bir arayışla Ramazan ayının değerlendirilmesi istenmektedir. Bu arayış dahi kutsal bir arayıştır. Bu da biz kulların menfaatine yöneliktir.

Hz. Muhammed (s.a.a.) ümmetinin ömrünün azlığından şikâyet eden bazı sahabeler, “ömürlerinin uzun olduğu takdirde daha fazla güzel amellerle, daha fazla sevap kazanabilecekleri” yönünde temennilerini dile getirmişlerdi.

Hz. Muhammed(s.a.a.) Efendimizin ümmetine az zamanda çok kâr elde ederek  uzun yaşamış gibi müjde niteliği taşıyan “Kadir Gecesi” yüce Allah tarafından hediye edilmiştir.

Gerçekten çağımız insanının ortalama yaşam süresi 60-70 arasıdır. Geçmiş ümmetlerin yüzlerle anılan ömürleri olduğu haber verildiğine göre, bizim ümmet olarak ömür müddetimiz az görülmektedir. (Rabbimiz böyle takdir ettiği için biz kullarına zaten itiraz hakkı olamaz.)

Rabbimiz bize bu imkânı verdiğine göre biz de kadir gecesinin kıymetini bilmemiz gerekir.

Kıymet verilen bir şeyin kıymeti anlaşıldığı takdirde; kıymet verenle, kıymet bilen arasında güzel bir yakınlaşma olacaktır.

Senede bir gecenin bin aydan hayırlı bir gece olduğu ile müjdelenmek gerçekten büyük bir fırsattır.

Bu kadar kıymet verilen bir gecenin Ramazan ayı içerisinde gizlenmesi ayrıca bir güzelliktir. Kıymetli şeyleri aramak için o yolda verilen çaba, ortaya konan gayret, ne güzel; o geceye erişip “kadir” kıymet bilmek ayrıca güzeldir.

Bu sene bir şekilde Ramazan’ı herkes kendi nasibince değerlendirdi. Niyet edelim Allah bir daha Kadir Gecesine ulaşmayı Allah bize nasip ederse daha dikkatli ve daha gayretli olalım.

Ama şu biline ki seneye kalan canlar öğünsün. Kim öle, kim kala, o da kader ve nasip işidir. Hocamızla birlikte iftar edemeden, Onunla teravih kılamadan, Onunla Kadir gecesi ihya edemeden (geçen sene birlikte kadir gecesi yaşamıştım) ve Onsuz ilk bayram…

Allah sevenlerine sabır versin. Ruhunu ruhumuzdan, sevgisini gönlümüzde ayırmasın.

Uğur Kepekçi

Bu haber 1580 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis’te 12 Bin Adet Sentetik Hap Ele Geçirildi
Kilis’te 12 Bin Adet Sentetik Hap Ele Geçirildi
Kıraathane Söyleşileri’nin 21’incisi Düzenlendi
Kıraathane Söyleşileri’nin 21’incisi Düzenlendi