Kardeşlerinize sevgi izharında bulunun

Kardeşlerinize sevgi izharında bulunun

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: “Kardeşlerinizle görüşünce tokalaşın, sevgi izharında bulunun ve güler yüzlü davranın ki birbirinizden ayrılınca bütün günahlarınız yok olur gider.”

03 Haziran 2020 - 09:54 - Güncelleme: 04 Haziran 2020 - 09:44

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Her kim küçüklükte sıkıntı çekmezse büyüklük çağında yüceliğe erişemez." (Gurer'ul Hikem, 8272).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Her kim küçüklükte sorarsa, büyüklük çağında da cevap verir." (a.g.e., 8273).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Her kim küçüklükte öğrenmezse, büyüklük çağında ilerleyemez." (a.g.e., 8937).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Çocuğun çocukluk dönemindeki yaramazlığı büyüklük çağında aklının artmasına sebep olur." (Kenz'ul Ummal, 30747).

İmam Kâzım (a.s) şöyle buyurmuştur: "Çocuğun küçük yaşta yaramazlığı beğenilmiştir. Zira bu kimse büyüklük çağında yumuşak huylu olur." (el-Fakih, 3/493/4748).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Cahil, yaşlı da olsa çocuktur, bilgin ise genç bile olsa büyüktür." (Bihar, 1/183/85).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Birbirinizle karşılaşınca selam vererek ve tokalaşarak karşılaşın ve birbirinizden ayrılınca da mağfiret dileyerek ayrılın." (Kafi, 2/181/11).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Müslümanlar, Allah Resûlü (s.a.a) ile birlikte savaşa çıktıkları zaman ağaçlık bir yerden geçerek ardından açık bir alana çıktıklarında birbirlerine bakıyor ve tokalaşıyorlardı." (a.g.e., h. 12).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah Resûlü (s.a.a) biriyle tokalaşınca o elini elinden çekmedikçe asla elini onun elinden geri çekmezdi." (a.g.e., s.182/15).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Tokalaşın zira tokalaşmak kin ve düşmanlığı ortadan kaldırır." (Bihar, 77/158/149).

İmam Bâkır (a.s) şöyle buyurmuştur: "Mümin müminle tokalaşınca günahları temizlenmiş bir halde birbirlerinden ayrılırlar." (Hisal, 22/75).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Kardeşlerinizle görüşünce tokalaşın, sevgi izharında bulunun ve güler yüzlü davranın ki birbirinizden ayrılınca bütün günahlarınız yok olur gider." (Bihar, 76/20/3).

İmam Bâkır (a.s) şöyle buyurmuştur: "İnsan arkadaşıyla tokalaşırsa, elini tutan kimsenin sevabı elini bırakan kimsenin sevabından daha fazladır. Biliniz ki, onların günahları hiçbir günah kalmayıncaya kadar dökülür gider." (el-Kafi, 2/181/13).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Düşmanınla her ne kadar hoşlanmasa da tokalaş. Zira bu Aziz ve Celil olan Allah'ın kullarına emrettiği bir şeydir. Allah-u Teala, 'Sen, fenalığı en güzel şekilde sav; o zaman, seninle arasında düşmanlık bulunan kişinin yakın bir dost gibi olduğunu görürsün. Bu, ancak sabredenlere vergidir; bu ancak o büyük hazzı tadanlara vergidir' buyurmuştur. Düşman için onun hakkında Allah'ın emri üzere amel etmenden daha şiddetli bir şey yoktur.  (el-Hisal, 633/10). (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 578 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları (8 Temmuz 2020)
Altın Fiyatları (8 Temmuz 2020)
Asker Uğurlama Törenlerine Kısıtlama Geldi
Asker Uğurlama Törenlerine Kısıtlama Geldi