Kilis AFAD Masa Başı Tatbikatı Yaptı
Reklam

Kilis AFAD Masa Başı Tatbikatı Yaptı

Kilis AFAD, Afet Müdahale Planı kapsamında masa başı tatbikatı gerçekleştirdi.

14 Mart 2020 - 09:18 - Güncelleme: 16 Mart 2020 - 18:28

AFAD İl Müdürü Uğur Olgun başkanlığında, Kilis İl Afet Müdahale Planı' nın uygulanabilirliğini arttırmak, kamu kurum ve kuruluşlarda farkındalık oluşturmak, kurumlararası iş organizasyonu artırmak ve planlardaki olası çakışma ve eksiklikleri tespit etmek amacıyla AYDES sistemi üzerinden masa başı tatbikatı gerçekleştirilmiştir.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan İl Müdürü Olgun şunları dile getirdi: “Meydana gelecek afetler sonrasında afet yönetiminin en önemli aşamalarından birisi risk azaltma çalışmalarıdır. Ülkemizde afetlerle mücadele kapsamında yeni bir yapılanmaya gidilmiş, Türkiye Afet Müdahale Planı hazırlanmıştır. Planın amacı; afet sırasında ve sonrasında ki müdahale planlamasının Temel prensiplerini belirlemektir.

Ayrıca bütünleşik afet yönetiminin tüm aşamalarının elektronik ortamda takip edilmesi ve karar vericilerin afet yönetim süreçlerinde ihtiyaç duydukları verileri süratli ve en doğru şekilde elde etmesine imkan sağlamak maksadıyla Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) tabanlı bir yazılım olan Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi (AYDES) uygulamaya geçmiştir. İşte bu amaçla, Türkiye Afet Müdahale Planına uygun olarak, Kilis İl Afet Müdahale Planı hazırlanmış, bu plana uygun olarak da her yıl saha ve masa başı tatbikatları yapılmaktadır.

Yerel düzeyde, Kilis İl Afet Müdahale Planın da ana çözüm ortağı olan kamu kurum ve kuruluşlarımızın yaşanabilecek afetlere karşı hazırlıklı olmaları gerekmektedir.”

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1259 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Niçin yapmadıklarınızı söylüyorsunuz?
Niçin yapmadıklarınızı söylüyorsunuz?
EVDE KAL AMA NASIL?
EVDE KAL AMA NASIL?