Kilis Ekonomi Çalıştayı Düzenlendi

Kilis Ekonomi Çalıştayı Düzenlendi

Kilis 7 Aralık Üniversitesi’nde düzenlenen Ekonomi Çalıştayı’nda, tarımdan ticarete, Suriyelilerden turizme çeşitli konular ele alındı.

21 Kasım 2017 - 17:06 - Güncelleme: 22 Kasım 2017 - 09:31

Kilis Valiliği, Kilis Belediyesi ve 7 Aralık Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen Kilis Ekonomi Çalıştayı’na, Kilis Valisi Mehmet Tekinarslan, Kilis Belediye Başkan Vekili Ahmet Polat, 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Erdal Öndeş, Kilis Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ömer Sevengül, Kilis Ziraat Odası Başkanı Abdullah Çelik, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Metin Karakuş, dair amir ve müdürleri ile akademisyenler katıldı.

İnsanımız zor durumda

Çalıştayda bir konuşmada yapan 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun,

Ekonominin Kilis için çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Hakikaten üzüntü içerisindeyim ekili alanlarımız berbat, zaten insanlar geçimini buralardan sağlayamıyorlar. Var olan da gitti gidiyor. Esnafımız hakikaten zor durumda, buna ne yapabiliriz kafa yormamız gerekiyor. Bir şeyi yapabilmek iççin önce kafa yormak gerekiyor. Sistem belirlemek, yol belirlemek lazım, sonra siyaseten yapılması gerekenleri için harekete geçmek gerekiyor. Biz akademi olarak, üniversite olarak katkı sunmak üzere bu çalıştayın bir parçasıyız” diye konuştu.

Suriyelilerin yarısı ülkelerine dönmek istemiyor

Kilis Ekonomi Çalıştayında konuşan Vali Mehmet Tekinarslan, “İlimizin ticaretinin daha artması, alternatifleri olması açısından Çobanbey Gümrük Kapısını gündemimize aldık. Yakın bir zamanda ticarete açacağız. Kilis’in ticari potansiyelini biliyoruz. Kilisli kardeşlerim dünyanın her yerinde dünyanın farklı yerlerinde ticarette başarılı konumdalar. Sınır ticareti, ihracat, ithalat, ticaret işlerini gayet iyi biliyorlar. Dolayısıyla burada doğacak gelir ilimize kalkınmasına hizmet edecektir” diyerek . Suriyelilerin Türkiye’deki varlığıyla ilgili bir politika ve bir projeksiyon ortaya konmasının zamanı geldiğini vurguladı.

Vali Tekinarslan konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Belki hız kazanmamız gerekiyor. Bizim yaptığımız gözlemler ve değerlendirmelere göre, Suriyelilerin nerede ise yüzde 50’si Türkiye’de kalıcı olarak yaşama eğilimde, bundan 5-6 yıl önce vatansız konumuna gelen, ülkelerinden adet sürülen insanlar, ülkesiz konumuna gelen insanlar, bugün artık iki vatanlı iki ülke sahip olmanın, önlerinde fırsat olduğunu da düşünüyorlar. Türkiye davet ettiği hiçbir kimseyi kapıyı kapatmamıştır. Zorla kimseyi kovmamıştır. Bu kardeşlerimizin ilimizdeki ülkemizdeki varlığını aynı zamanda bir uyum süreç gerektirdiğini de bilmemiz lazım, yani Türkiye’nin ticaret hayatında esnaf hayatında, kurum ve kurallara geleneklerine uygun, bilinçlendirilmelerini eğitimlerinin sağlanması, bu çerçevede ticaret hayatına çalışma hayatına katkı vermeleri gerekmektedir.

İlimizdeki esnaf Suriyelilerin tespitini yaptık. Belki çok abartılı rakamlar konuşuluyordu, bizim tespitlerimize göre 300 civarında Suriyeli kardeşimiz, ilimizde ticaret ve esnaflıkla uğraşıyor.”

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 2338 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Halk katında deli, Hakk katında veliler-1-
Halk katında deli, Hakk katında veliler-1-
Kilis Barosu Başkanı Fazlıağaoğlu Taburcu Oldu
Kilis Barosu Başkanı Fazlıağaoğlu Taburcu Oldu