Kilis Göçün Başkentidir
Reklam

Kilis Göçün Başkentidir

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, Kilis’te görev yapan yerel ve ulusal basın mensupları ile bir toplantı yaptı.

27 Şubat 2017 - 13:35 - Güncelleme: 02 Mart 2017 - 10:03

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Uygulama Otelinde kahvaltıda basın mensupları ile bir araya gelen Rektör Prof. Dr. Karacoşkun, göreve geldiği günden bu yana planladıkları ve uygulamaya koydukları projeler hakkında basına geniş kapsamlı bir demeç verdi.  

Üniversite, Kilis ile bütünleşmeli

Sözlerine, kendisi göreve atandığı günden yana ziyaret eden herkese içtenlikle teşekkürlerini sunarak başlayan Rektör Karacoşkun, “Göreve gelir gelmez işe koyulduk. Halkımızın ve şehrimizin beklentisini yerine getirebilmek adına, şehrin değişik dinamikleri ile işbirliği içerisinde olacağız. Bu alanda çeşitli hedeflerimiz var. Bu şehir üniversite ile daha fazla bütünleşmeli. Dünyada ve Türkiye’de akademik camiada, Kilis 7 Aralık Üniversitesi adından daha fazla söz ettiren bir kurum olmalı.

Burası Göçün Başkenti

Burası göçün başkenti. Nüfusunda fazla insanı barındırıyor. Bu nasıl avantaja çevirebiliriz noktasında çalışmalarımız var. Kilis çok eskilere dayanıyor. Kilis’in şehir olması Mercidabık Savaşı ile başlar. Şehrin en güçlü dinamikleri, o günlerden bugüne kalan eserlerdir. Bu bağlamda öncülük yapacağız. Kilis Tarihi ve Kültürünü Araştırma Merkezini (KİTAM) kurduk. Bu merkeze yakışır şekilde ev sahipliği yapacak güzel tarihi bir Kilis evi araştırıyoruz. Bu proje aslında Kilis’i tanıtacak ve geç kalınmış bir projedir.    

Öğrenci sayısını arttıracağız

Kilis halkı yaşanan olaylardan dolayı öğrenci sayısının düşmesi noktasında şikayetleri var ve bu konuda haklılar. Geçen yıl öğrenci alınmayan ikinci öğretim programlarına öğrenci alınması için YÖK’e yazı yazdık. Şu an ortalama öğrenci sayımız 8500 civarındadır. Geçen yıl yaşanan olumsuzluklardan dolayı kayıt donduran öğrenci sayımız ise sadece 32’dir. Ayrıca bu yıl yaz okulu da açacağız. Üniversitemiz yaz mevsiminde de faal eğitime devam edecek. Nitelikli ve daha çok öğrenciyi Kilis’e çekebiliriz. Bu konuda destek bekliyoruz” dedi.

Gelişim için projelerimiz hazır

Göreve gelmeden önce hazırlıklı olduklarını dile getiren Rektör Karacoşkun, üniversitenin hem öğretim üyesi hem de öğrenci sayısı bakımından ilerleyişini sağlamak için birçok projelerinin uygulamaya hazır olduğunu vurgulayarak, “Öğretim üyelerimizi ve öğrencileri üniversitemize çekmek için yeni bölümler açmayı planlıyoruz. Ayrıca kültür-sanat projelerimiz var. Bir Türk Sanat Müziği (TSM) korosu oluşturacağız. Kreş ve anaokulu açma noktasında çalışmalarımız sürüyor.

Kilis’e Zirai noktada destek sağlayacağız

Kilis bir Ziraat şehri. Kilis’in yağlık zeytini meşhurdur. Ancak çabuk yetişiyor diye şimdilerde Gemlik türü zeytin ekiliyor. Bu konuda üniversite olarak faaliyete geçtik. Bu yıl bünyemizde Kilis yağlık zeytin üretimini arttıracağız. Ayrıca kuru üzüm modern üretim tesisi noktasında da çalışmalarımız var” diye konuştu.    

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1512 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Genel Müdür Sakarya’dan Kilis Barosuna Ziyaret!
Genel Müdür Sakarya’dan Kilis Barosuna Ziyaret!
Bin 200 CHP'li BTP Saflarına Geçti
Bin 200 CHP'li BTP Saflarına Geçti