Kilis’in Tarihi Evleri ve Genel Yapı Özellikleri

Kilis'in Tarihi Evleri ve Genel Yapı Özellikleri

Kilis’te eskiden konut yaptıracak olanlar ustaya gider: "Evde kıbleye, boyraza karşı iki taga (pencere) bir kapı bizim ev yaptıracağım." diyerek taş ustasıyla anlaşırmış.

09 Mart 2019 - 17:42 - Güncelleme: 12 Mart 2019 - 09:16

Yapım işi saptanan zamanda bitmezse ev sahibi çalışanlara yemek verirmiş. 'Hamislik' adı verilen bu yemek verilmezse yonucular, kendi aralarında 'şirin' diye karşılıklı konuşurlarmış.

Yonucular işe ustadan önce geldiği için evin hanımı ustadan önce tanırlarmış. Usta iş yerine geldiğinde yonuculara 'müsavat iyi mi?' diye sorar; müsavat yani evin hanımı güler yüzlüyse 'evet usta müsavat iyi' der; asık suratlı ise 'yok usta, müsavat taş keşkeşe' dermiş.

Kilis’te tüm evler avlulu (havuş) olup; taş, kerpiç ve leften (Kilis ve yöresinde taş ocaklarından çıkarılan kirli beyaz renkli yapı taşı) yapılmıştır. Yaşam havuşa dönük olduğundan pencereler avluya açıktır. Dışarıya yani sokak ve caddeye açılan pencere çok azdır.

Geleneksel ‘Kilis Evi’ avlu, mutfak odalar ve mağaralardan oluşur.

Genellikle tek katlı olan kerpiç evler kırsal kesimde, bir ve iki katlı taştan yapılmış konutlar da kent merkezinde, eski Kilis yerleşiminin (Hindioğlu Mahallesi, Tekye Mahallesi,Çaylak Mahallesi, Ketenciler Mahallesi, Salih Efendi Sokak, Hacı Ömer Ağa Sokak, Abidin Ağa Caddesi, Akcurun Caddesi) bulunduğu mahalle ve sokaklardadır.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 6371 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP ve SP İl Başkanlarından Özkar’a Taziye Ziyareti
CHP ve SP İl Başkanlarından Özkar’a Taziye Ziyareti
Rektörden Korona Denetlemesi
Rektörden Korona Denetlemesi