Kilis’in Tarihi ve Kültürü Yeniden Canlanıyor

Kilis'in Tarihi ve Kültürü Yeniden Canlanıyor

“Kilis Tarihi ve Kültürü Canlanıyor” projesi ile kadim bir tarihe ve kültürel mirasa sahip olan Kilis’teki onarıma ihtiyaç duyan tarihi yapıların restorasyonu sağlanarak, KİYÜ’nün kullanım amacına uygun bir şekilde faaliyete geçirilip Kilis’e kazandırılması hedefleniyor.

09 Nisan 2020 - 16:39 - Güncelleme: 11 Nisan 2020 - 10:24

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun koordinatörlüğünde Doç. Dr. Mehmet Ali Yıldırım ve Doç. Dr. Metin Açıkyıldız tarafından hazırlanan proje, İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) 2018 yılı Kültür-Turizm Altyapı Mali Destek Programı kapsamında destekleniyor.

Proje ile mülkiyeti 7 Aralık Üniversitesinde bulunan tarihi Kilis evlerinin aslına uygun bir biçimde onarımdan geçirilerek araştırma merkezlerine dönüştürülmesi, bu evlerin şehrin  sosyal yaşamına ve kültürel iklimine canlılık ve sinerji getirmesi amaçlanıyor.

Bu doğrultuda Hakverdi Mahallesi Hacı Hafız Sokakta bulunan 3 adet tarihi ev, 7 Aralık Üniversitesi Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı denetiminde restore edilerek Üniversite Konukevi, Kilis Tarihi ve Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi (KİTAM), Orta Doğu Araştırma Merkezi (KODAM), El Sanatları ve Gastronomi Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak kullanılmak üzere tahsis edildi.

Tüm dünyayı etkileyen salgın sonrası gerek yerli ve yabancı araştırmacılara gerekse turistlerin ziyaretine açılacak olan tarihi mekânların; kültür turizmine katkı sağlaması, yerel tarih ve kültür çalışmaları ile Orta Doğu’ya yönelik bilimsel araştırmaların ivme kazanması bekleniyor.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 7776 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis Postası YouTube TV den Özel Program
Kilis Postası YouTube TV den Özel Program
Kilis’in Kurtuluşunun 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı
Kilis’in Kurtuluşunun 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı