Kilis’in Zeytinyağı Rekoltesi

Kilis’in Zeytinyağı Rekoltesi

Kilisli zeytin ve zeytinyağı üreticilerinden Şerif Mercimek, 2019-2020 hasat sezonunda zeytin ve zeytinyağı rekoltesini açıkladı.

13 Ocak 2020 - 11:28

Şerif Mercimek yaptığı açıklamada, Kilis’te 2019-2020 zeytin hasadı sona ererken, zeytin ve zeytinyağı üretim sezonuna ilişkin rekolte tespit çalışmaları yaptığını, zeytinde yok yılı olmasına rağmen bereketli bir sezon geçirdiklerini belirtti.

Mercimek konu ile ilgili şu bilgileri verdi: “Kentte yaklaşık 260 bin dekar yağlık, 17 bin dekar sofralık zeytin üretimi yapılmaktadır. Bölgemizde yaklaşık olarak 20-25 bin ton zeytin toplanmış, bu zeytinlerden yaklaşık olarak 5000 - 5500 ton zeytinyağı elde edilmiş,1000 ton ise sofralık olarak değerlendirilmiştir.”

Kilis, zeytinyağında bir markadır

İnce kabuğu, küçük çekirdeği ve oldukça yüksek yağ oranı ile Kilis Zeytininin bu niteliğiyle sofralık olmadığını hatırlatan Mercimek, “Kilis, zeytinyağında bir markadır. Çünkü bölgeye has özellikleri, kendine has tadı, kokusu, rengi, aroması ona bu avantajı sunar" dedi.

Mercimek, zeytinyağı üretiminde birçok ideal koşulun bir arada bulunması gerektiğini savunarak, "Zeytinyağının tadını ve kalitesini, yöre ikliminden toprağın verimine, zeytinin toplanma şeklinden kullanılan mekanik ezme makinelerinin özelliklerine kadar her şey belirler. “Kilis yağlık adıyla milli çeşit listesine girmiş Kilis, yağlık zeytin ağacı ile kaplıdır. Amacımız Kilis Zeytinyağını markalaştırarak, koordineli bir çalışma ile sektörümüzü çok üst noktalara taşımaktır” diye konuştu.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 997 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Allah nimetlerini elimizden alsa ne yapabiliriz?
Allah nimetlerini elimizden alsa ne yapabiliriz?
Hacılar Köyünde Karantina Uzatıldı
Hacılar Köyünde Karantina Uzatıldı