Kilis Organik Tarım Sahası Olmalı

Kilis Organik Tarım Sahası Olmalı

Kilisli zeytin üreticilerinden Şerif Mercimek, Kilis Organik Zeytin Birliğinde Ecocert Denetim ve Belgelendirme Şirketi yetkilileriyle bir toplantı düzenledi.

23 Ekim 2020 - 10:55 - Güncelleme: 23 Ekim 2020 - 15:41

Toplantıya Ecocert Denetim ve Belgelendirme Şirketi yetkilisi Ziraat Yüksek Müh. Ayşe Çankaya, Ziraat Müh, Osman Karaboyun ve Zeytinyağı fabrika işletmecisi Süleyman Mercimek katıldı.

Ziraat Yüksek Müh. Ayşe Çankaya toplantıda yaptığı açıklamada, “Organik tarım çevreyi, insanları ve hayvanları sürdürülebilir tarım yoluyla korumaya yönelik tarım teknikleri ve yöntemleri içerir. Organik tarım üreticilerinin gübreleme, mahsul koruma gibi tekniklerde organik maddeler haricinde hiçbir şey kullanmalarına izin verilmeyen bir yöntemdir. Gübreleme uygulamalarında hayvansal gübre, kompost veya özel organik gübreler kullanılır” ifadelerini kullandı.

Ziraat Yüksek Müh. Ayşe Çankaya ise toplantıda yaptığı konuşmasında şu konulara değindi: “Organik tarım üreticileri, tüm girdileri sınırlamaya ve günlük rutin işlemlerinde çevre dostu tarım teknikleri kullanmaya eğilimlidirler. Örneğin, söz konusu toprak yönetimi ise, organik tarım üreticileri, toprağın besin değerlerini korumak için başlıca mahsul rotasyonu uygularlar. Çoğu zaman, organik tarım yasasında belirtilen miktarlarda organik gübre ve azot takviye eden azot bağlayıcı bakteriler kullanırlar.”

Kilis’i organik üretim sahasına dönüştürmek gerekiyor

Şerif Mercimek Kilis zeytini ve Kilis zeytinyağına dikkat çektiği açıklamasında şunları söyledi: “Kilis zeytinini ulusal ve hatta uluslararası pazarlara taşımak için, organik zeytin üretiminin teşvik edilmesi ve farkındalık oluşturmak için elimizden geleni fazlasıyla yapmak zorundayız. Kilis tarım potansiyeli çok yüksek olan bir il. Kilis’te yetişen ürün çeşitliği bol. Bizim öncelikli amacımız Kilis’in bu potansiyelini lehimize kullanarak, verim kalitesi yüksek ürünler yetiştirmek. Amacımız üreticimizi bilinçlendirerek, Kilis’i organik üretim sahasına dönüştürmek. Bu konuda da çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda ayrıca Kilis zeytininin ‘Organik Zeytin’ sertifikası alabilmesi için gerekli danışmanlık hizmetinin alınması ve bakanlıkça belirlenen yönetmelik çerçevesinde gerekli üretim şartlarının oluşturulması gerekmektedir. Danışmanlık hizmetinin ardından belgelendirme süreci başlatılacak organik tarıma geçilmektedir.”

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1843 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları (21 Eylül 2021)
Altın Fiyatları (21 Eylül 2021)
Ülkemizin Geleceğini Sokakta Bırakamayız
Ülkemizin Geleceğini Sokakta Bırakamayız