Kilis’te 1 Mayıs Kutlamaları

Kilis'te 1 Mayıs Kutlamaları

Kilis’te 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü münasebetiyle, Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtı önünde bir basın açıklaması yapıldı.

01 Mayıs 2018 - 13:50 - Güncelleme: 02 Mayıs 2018 - 12:13

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı programda topluluk adına basın açıklamasını 

Eğitim-Sen Kilis İl Temsilciliği Başkanı Özgür Çakmak yaptı.

1 Mayıs’ın 128. kez işçi sınıfının uluslararası düzeyde birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak kutlanacağını ifade eden Çakmak, “1 Mayıs, ilk kez kutlandığı 1890 yılından bu yana, bütün ülkelerde, işçi ve emekçilerin kazanılmış haklarına yönelik saldırılara karşı talepleriyle alanlara çıktığı, birlik, mücadele ve dayanışma duygularını en somut şekilde alanlara yansıttığı evrensel bir gün olarak kabul edilmektedir.

Emekçilerin çalışma ve yaşam koşullarının ağırlaşması, işsizlik, yoksulluk ve güvencesiz çalışmanın yaygınlaşması, iş cinayetleri, kadın cinayetleri ve çocuklara yönelik istismarların belirgin bir şekilde artması, emek ve demokrasi güçlerine yönelik baskı, şiddet ve saldırıların iç içe geçtiği bir dönemde 1 Mayıs’a gidiyoruz.

1 Mayıs, bir taraftan sınıfın güncel ve somut taleplerinin öne çıktığı, diğer taraftan işçi sınıfı ve ezilen halkların sınıfsız, sömürüsüz, barış içinde bir Türkiye ve dünya yaratmak için yürüttüğü mücadelede ne kadar kararlı olduğunun güçlü bir şekilde gösterilmesi gereken evrensel bir mücadele günüdür” dedi.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1313 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaza namazının hükmü hakkında -8-
Kaza namazının hükmü hakkında -8-
Üniversitede Dereceye Giren Öğrenciler Belli Oldu
Üniversitede Dereceye Giren Öğrenciler Belli Oldu