Kilis’te Antep Fıstığı Hasadı Başladı

Kilis'te Antep Fıstığı Hasadı Başladı

Kilisli fıstık üreticilerinden Mustafa Köseismailoğlu, 2019 yılının ilk fıstık hasadının yapılmaya başlandığını belirtti.

19 Ağustos 2019 - 10:43 - Güncelleme: 21 Ağustos 2019 - 11:16

Fıstık üreticisi Mustafa Köseismailoğlu, Kilis'te, 2019 yılının ilk fıstık hasadının yapılmaya başlandığını belirterek, hasadın Ağustos sonu ile Eylül ayı içerisinde devam edeceğini belirtti.

Köseismailoğlu, bu yıl üreticiler arasında “Yok Yılı” tabiri ile anılan sene olması nedeniyle Antep fıstığındaki rekolte düşüklüğünün üreticiyi üzdüğünü dile getirerek, “Fiyatların yüzde yüz artması ise yüzleri bir nebze güldürüyor” dedi.

Antep Fıstığını Avrupa ülkelerine tam olarak tanıtılamadığını belirten Köseismailoğlu, "Türkiye'de fıstık tüketimimiz belli, fakat bizim Antep fıstığını Avrupa ülkelerine tam olarak tanıtamama eksikliğimiz var. ABD ve İran bu konuda bizden önde gidiyor. Ama lezzetine bakarsan bizim fıstık ile onları bir araya getirmek mümkün değil. Bizim Kilisli çiftçiler olarak diğer illere göre ürün çeşidimiz daha çok. Bizim çiftimizi ilerleten ürün zenginliğidir. Bizim dünyaca ünlü fıstığımız, üzümümüz ve zeytinimiz var" ifadelerini kullandı.

Sabah saatlerinden ikindin vaktine kadar fıstıkları topladıklarını, daha  sonra fıstık tesislerine götürdüklerini belirten Köseismailoğlu, "Tarlalarda topladığımız fıstıkları yapraklarından ayıkladıktan sonra fıstık tesislerinde  götürür orada kabukları soyulur. Daha sonra kırım makinelerinde kırılıp iç yapılır. Daha sonra iç halinde satışa sunulur" diye konuştu.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1396 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gurbetteki Kilisliler’in Konuğu Murat Küsbeci
Gurbetteki Kilisliler’in Konuğu Murat Küsbeci
Kilis'te Bilim Şenliği Açıldı
Kilis'te Bilim Şenliği Açıldı