Kilis’te At ve Eşeklere Mikroçip Takılıyor

Kilis'te At ve Eşeklere Mikroçip Takılıyor

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından kent genelinde bulunan tek tırnaklı hayvanlara (at,katır,eşek) mikroçip takılarak kayıt altına alınma ve kimliklendirme çalışmaları başlatıldı.

09 Eylül 2020 - 11:10 - Güncelleme: 09 Eylül 2020 - 11:49

“Tek Tırnaklı Hayvanların Tanımlanması ve İzlenmesine” dair yönetmelik  gereğince başlatılan çalışma ile birlikte at,katır ve eşek gibi tek tırnaklı hayvanlara mikroçip takılmaya başlandı.

Düzenlenecek tek tırnaklı kimlik belgesinde, hayvanın özel yaşam numarası, mikroçip kodu, cinsiyeti, türü, doğum tarihi ve yeri gibi bilgiler haricinde; hayvanın eşkali, işaret ve nişaneleri de kimliğe kaydedilecek.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ayrıntılara yer verildi: “Çalışmalar kapsamında 31.12.2020 tarihine kadar her yaştan tek tırnaklı hayvanlar yaşlarına bakılmaksızın kayıt altına alınacak ve kimlik belgesi düzenlenecektir. Ancak, 01.01.2021 tarihinden sonra  yönetmelik gereğince her yaştaki hayvan kaydı mümkün olmayacaktır. Tek tırnaklı hayvan sahiplerinin cezalı duruma düşmemeleri için  31.12.2020 tarihine kadar hayvanlarını mikroçip taktırmak suretiyle kayıt altına almaları ve kimliklendirmeleri gerekmektedir.

Mikroçip takılmak suretiyle kayıt altına alınan ve kimliklendirilen hayvanlara mikroçip takılmadan  önce, Ruam (Mankafa) hastalığını taşıyıp taşımadığını tespit etmek amacıyla mallein testi uygulanmaktadır. Ruam hastalığı tek tırnaklı hayvanlardan insanlara bulaşan (zoonoz) bir hastalıktır.Hem insan sağlığı  hem de hayvan sağlığını korumak açısından  çok önemli olan bu çalışmayı yürüten personellerimize hayvan sahiplerinin gerekli kolaylığı göstermeleri büyük önem taşımaktadır.”

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 940 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları (18 Eylül 2020)
Altın Fiyatları (18 Eylül 2020)
Eğitimciler Atatürk Anıtına Çelenk Sundu
Eğitimciler Atatürk Anıtına Çelenk Sundu