Kilis’te Cumhuriyetin 96. Yılı Kutlandı
Reklam

Kilis'te Cumhuriyetin 96. Yılı Kutlandı

Kilis'te 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 96. Yıldönümü kutlama programı, yağmur nedeniyle Cumhuriyet Meydanı yerine Beşevler Kapalı Spor Salonunda yapıldı.

29 Ekim 2019 - 14:10 - Güncelleme: 30 Ekim 2019 - 10:08

Törene, Kilis Valisi Recep Soytürk, Garnizon ve 1'inci Hudut Alay Komutanı Piyade Kıdemli Albay Mehmet Cihanoğlu, Kilis Belediye Başkanı Av. Mehmet Abdi Bulut, daire amir ve müdürleri, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan tören, Vali Recep Soytürk, Garnizon Komutanı Piyade Kıdemli Albay Mehmet Cihanoğlu ve Kilis Belediye Başkanı Mehmet Abdi Bulut’un halkın bayramını  kutlaması ile devam etti.

Halk oyunları gösterileri törene katılanlar tarafından ilgiyle izlenirken, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesinde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Törende bir konuşma yapan Vali Recep Soytürk şunları dile getirdi: “Atatürk’ün, onun önderliğindeki Türk ordusunun ve milli mücadeleye inanan, tüm varlığını ortaya koyan, yoksul Anadolu insanının eseri olan tüm dünyaya kendini hayran bıraktıran kurtuluş savaşı destanının sonunda kurulan yeni Devletin yönetim şekli, ebetteki Cumhuriyet olmuştur. Tarihi geçmişimiz göstermektedir ki, kimliğimize, kültürümüze, değerlerimize, en uygun yönetim tarzı cumhuriyettir. Çünkü Cumhuriyet kısaca halkın kendi kendisini yönetmesidir. Hükümet Millettir, Millet Hükümettir.

Millet olarak el birliği ve gönül birliğiyle çalışmaya devam etmemiz, kardeşçe birbirimizi kucaklamamız, birbirimize kenetlenmemiz halinde çok büyük işler yapacağımızı hatırlatan, Ülkemiz için bir dönüm noktasını ifade eden bu bayram, milletimiz için her geçen gün daha büyük bir önem kazanmaktadır.

Ülkemizin günümüz dünyasında daha fazla söz sahibi olabilmesi için, dünyadaki gelişme ve değişmeleri iyi tahlil etmeli, bizi tek millet, tek devlet, tek bayrak ve tek vatan yapan yüksek değerlerimize sahip çıkmalı ve bu değerleri yüceltmeye devam etmeliyiz. Milli birlik, beraberlik ve sosyal dayanışma ruhu içinde birbirimize kenetlenerek; Ülkemiz, milletimiz ve bayrağımız için çok çalışmalıyız.

 Bu zaferi, muhasır medeniyet yolunda büyük bir düşünceye çevirerek, yeni kurulan devleti Cumhuriyet ile taçlandırarak, Türk tarihinin en büyük dönüm noktalarından birisi gerçekleşmiştir.

Bundan ötürü Türkiye Cumhuriyeti dünyada ve bölgesinde köklü, büyük ve güçlü bir devlet olarak, milletler ailesinin saygın bir üyesi haline gelmiştir.

Bizler bu devletin ve milletin ferdi olarak, bugün bunun haklı gurur ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz.

Tarih boyunca milletimize dayatılan esaret, küçülme ve dağılma senaryolarını, yüksek bir irade ve kararlılıkla reddederek, dünyada hiçbir milletin başaramayacağı büyük gayret, fedakârlık, azim ve inançla, gösterdiğimiz destansı mücadele sonucu kurduğumuz Cumhuriyeti, ilelebet yaşatmak için muhtaç olduğumuz kudret, damarlarımızdaki asıl kanda mevcuttur.

Ne yazık ki dünyada ve bölgemizde ülkemizin ve milletimizin birliğine karşı yedi düvel ağız birliği yapmışçasına varlığımıza yönelik mütecaviz hamlelerin ardı arkası kesilmemektedir.

Bugünde Barış Pınarı harekâtı İle Mehmetçiklerimiz destanlar yazmaya devam etmektedir.

Harici şer güçler, milletimizi güçsüz düşürmek için şeytanın bile aklına gelmeyen her türlü oyun ve düzenbazlığın içindedirler.

Onların işbirlikçileri olan yerli hainler ise 15 Temmuz ihanetini sahneye koydular.15 Temmuz’da bu kahraman gazi millet, ülkesine, devletine ve demokrasisine sahip çıkarak, her koşulda bağımsızlığının, kardeşliğinin ve birliğinin ne kadar güçlü temellere dayandığını bütün dünyaya göstermiştir.

Değerli Kilisliler;

Bu necip milletin hürriyetine, devletine aşık birer ferdi olarak bizler toplumsal iş bölümünde üzerimize düşen her türlü işin, en iyisini yapmak zorundayız.

Mukaddes vatanımızın birliği ve milletimizin bağımsızlığı uğruna verilen mücadelenin taçlanarak Cumhuriyetimizin kurulduğu bu anlamlı günün yıldönümünde, Cumhuriyetimizi bize armağan eden büyük Atatürk ve silah arkadaşlarını ve kanları ile bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimiz ve gazilerimizi, milletçe rahmet ve minnetle anıyoruz.

Bu duygularla Cumhuriyet Bayramınızı bir kez daha kutluyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1140 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Jandarmadan ‘Minik Hayatlara Dokunuyoruz’ Projesi
Jandarmadan ‘Minik Hayatlara Dokunuyoruz’ Projesi
Aramızdan Ayrılanlar
Aramızdan Ayrılanlar