Kilis’te Evcil Hayvanlar İçin Protokol İmzalandı

Kilis’te Evcil Hayvanlar İçin Protokol İmzalandı

Kilis’te Ev Hayvanı Kayıt Sistemi (PETVET) ve Evcil Hayvanların Kimliklendirilmesi Protokolü imzalandı.

03 Ağustos 2021 - 14:33

Kilis Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Gaziantep - Kilis Veteriner Hekimler Odası arasında kedi, köpek ve gelinciklerin hareketlerinin takibi ve başta kuduz hastalığı olmak üzere hayvan hastalıkları ile daha etkin mücadele etmek amacıyla bu hayvanların kimliklendirilerek, elektronik ortamda kayıt altına alınması amacıyla Yetki devri protokolü imzalandı.

Protokolü İl Müdürlüğü adına Mehmet Nuri KÖKÇÜOĞLU ve Gaziantep - Kilis Veteriner Hekimler Odası adına Oda Başkanı Meltem PERİ imzaladı.

Protokol imza töreninde konuşan İl Müdürü Mehmet Nuri KÖKÇÜOĞLU;  "İl / İlçe tarım ve orman müdürlükleri ve serbest veteriner hekimler tarafından sahipli kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip uygulanarak akabinde pasaport düzenlenecektir. Bu uygulama pasaporta sahip bilgileri, sahip değişiklikleri, aşılamaları ile cerrahi müdahaleleri gibi bilgiler işlenebilecektir. Bu sayede can dostlarımız artık sokağa atılamayacak, kedi ve köpeğini sokağa atan şahıslara da idari para cezası uygulanacaktır. Aynı zamanda bakanlığımızın oluşturmuş olduğu PETVET veri tabanlı kayıt sistemi ile tüm sahipli kedi köpekler veri tabanına kaydedilerek; başta kuduz hastalığı olmak üzere zoonoz kaynaklı (hayvandan insana geçen) hastalıkların kontrol altına alınması sağlanacaktır." dedi. Daha sonra ilk çip uygulaması yapılarak kedi, köpek ve gelinciklerde kimliklendirme  çalışmaları başlatıldı.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 669 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları (23 Eylül 2021)
Altın Fiyatları (23 Eylül 2021)
BTP Kilis’te Kongreye Hazırlanıyor
BTP Kilis’te Kongreye Hazırlanıyor