Kilis’te Gün Pekmezleri Damlarda!
Reklam

Kilis'te Gün Pekmezleri Damlarda!

Bağ bozumunun yaşandığı Kilis’te bir yandan üzüm bağları hasat edilirken, bir yandan da vatandaşların gün pekmezi ve üzüm sucuğu üretimleri devam ediyor.

06 Eylül 2018 - 17:56 - Güncelleme: 17 Eylül 2018 - 09:39

Kilis’te üzüm yaş olarak fazla bir değer kazanmamasına rağmen bağlarda üzümler toplanmaya devam edilirken, bazı vatandaşlar da üzümü pekmez ve sucuk yaparak değerlendiriyorlar. Eylül ayının girmesi ile birlikte bağların hasadı hız kazanırken, köylerde ve kentte gün pekmezi yapımına da başlandı. Bazı vatandaşlar kendi bağlarındaki üzümü daha da değerlendirmek adına pekmez yaparken, bazı vatandaşlar ise kendi evlerinde tüketmek için gün pekmezi yapıyorlar.  

Eski usullerle pekmez yapılıyor

Kilis’te, halen bazı gıdaların üretiminde doğal ve geleneksel yöntemler uygulanmaya devam edilirken, buna “Gün Pekmezi” üretimi de dahil oluyor.

Üzümler havara denilen beyaz bir çeşit toprak ile birlikte taş curunlarda eski yöntemlerle ayakla ezilmesi ile elde üzüm suyu, büyük kazanlarda odun ateşinde kaynatılıyor. Kaynatılan üzüm suyu daha sonra tepsilere alınıp bekletiliyor. Bir süre dinlenen ve soğuyan üzüm suyu, şerbeti alınarak yavaş yavaş tekrar büyük kazanlara içine süzülüp bir miktar daha kaynatılıyor. Daha sonra soğumaya bırakılan Gün Pekmezi geniş tepsilere alınıp güneşe bırakılıyor. Havaların sıcaklığına bağlı olarak 3-5 gün güneşte bekleyen üzüm suyu Gün Pekmezi’ne dönüşüyor. Bu şekilde elde edilen “Gün Pekmezi” Kilisli vatandaşlar tarafından soğuk kış aylarında bolca tüketiliyor.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 5307 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BTP Kilis İl Teşkilatı Tele Konferans ile Bayramlaştı
BTP Kilis İl Teşkilatı Tele Konferans ile Bayramlaştı
Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi'nin Bayram Mesajı
Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi'nin Bayram Mesajı