Kilis’te İlk Kapalı AORT Anevrizması Ameliyatı Yapıldı
Reklam

Kilis'te İlk Kapalı AORT Anevrizması Ameliyatı Yapıldı

Kilis Devlet Hastanesi kalp damar cerrahisi hekimleri Opr. Dr. Vecih KEKLİK ve Opr. Dr. Haluk M. ÖZGÖZ tarafından 67 yaşındaki bir hastaya, Kilis’te ilk kez kapalı aort anevrizması ameliyatı başarılı bir şekilde uygulandı.

20 Temmuz 2017 - 09:41 - Güncelleme: 03 Ağustos 2017 - 10:02

Hastaların il dışına sevk olmadan Kilis’te tedavi olmaları için tüm imkânlarını kullanan Kilis Devlet Hastanesinde, ilk kez kapalı aort anevrizması ameliyatı yapıldı. Kilis Devlet Hastanesi kalp damar cerrahisi hekimleri Opr. Dr. Vecih KEKLİK ve Opr. Dr. Haluk M. ÖZGÖZ tarafından 67 yaşındaki hastaya Kilis’ de ilk kez kapalı aort anevrizması (karın ana atardamarında baloncuk) ameliyatı uygulandı.Başarılı bir ameliyat sonrası sağlığına kavuşan hasta taburcu edildi.

Dr. Vecih KEKLİK ve Dr. Haluk ÖZGÖZ ameliyatla ilgili şunları söyledi:‘’Hastamızın karın ana atardamarında baloncuk olduğu saptandı. Bu hastalık çok sinsi ve tehlikeli bir hastalıktır. Baloncuğun patlaması halinde hasta ani şekilde hayatını kaybedebilirdi. Hastanın ek hastalıkları olduğu için açık ameliyatın çok riskli olduğuna karar verildi. Bunun üzerine kasıktan giriş yapılarak kapalı yolla karındaki baloncuğun onarımı yapıldı.‘’

Aort Anevrizması Nedir?

Aort anevrizması, en basit anlatımıyla bir atardamarda, damar çapının normalden %50 daha fazla genişlemesine yol açan bir cins balonlaşma olarak tarif edilebilir.

Anevrizmalar, oluştukları yere göre çok farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Genellikle yüksek tansiyon, kireçlenme, bazı enfeksiyonlar ve bağ dokusu hastalıkları anevrizma nedenleri arasında sayılabilir.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 6173 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
11. Etabı Geraint Thomas Kazandı
11. Etabı Geraint Thomas Kazandı
MotoGP'nin Almanya Ayağını Marquez Kazandı
MotoGP'nin Almanya Ayağını Marquez Kazandı