Kilis’te İstihdam ve Kariyer Fuarı Açıldı

Kilis'te İstihdam ve Kariyer Fuarı Açıldı

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası ve Danimarka Mülteci Konseyi (DRC) ortaklığıyla düzenlenen İstihdam ve Kariyer Fuarının açılışı Kilis Ticaret ve Sanayi Odası'nın toplantı salonunda gerçekleşti.

30 Nisan 2019 - 17:01 - Güncelleme: 30 Nisan 2019 - 17:07

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası (KİTSO) Konferans Salonunda gerçekleştirilen açılış programına KİTSO Başkanı Hacı Mustafa Celkanlı, Danimarka Mülteci Konseyi Ülke Direktörü Şazat Jamil, Çalışma ve İŞKUR İl Müdürü Erdinç Çamlı, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Abdülkadir Akkaş, Ticaret İl Müdürü İsmail Incesoy ile işadamları, davetliler ile Suriyeliler katıldı.

 

Konuşmasına Türkiye'ye sığınan savaş mağdurlarına, Osmanlı döneminden bu yana insana insan gibi bakan bir ülke olduklarını hatırlatarak başlayan Hacı Mustafa Celkanlı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye Cumhuriyeti Suriye iç savaşından beri ilgi gösterdik, göstermeye devam ediyoruz. Kilis, sayıca kendi nüfusundan fazla Suriyeliye ev sahipliği yapıyor. Türkiye'de yaklaşık 4 milyon Suriyeli ikamet ediyor. Biz bu ülkede birlikte yaşıyorsak, ortak değerlere sahipsek, birlikte yaşamaya alışmalıyız. Birlikte çalışmalıyız ve birlikte üreterek, bu ülkeye katkı sağlamak zorundayız. Birçok yardım kuruluşu Suriyelilere yardım için Kilis'e geldi. Ellerinden geldiği kadar bu yükü hafifletmeye çalıştılar. Bugün düzenlemiş olduğumuz İstidam ve Kariyer Fuarının amacı da burada yaşayan, iş arayanları ve işveren kardeşlerimizi bir araya getirmektir.”

Danimarka Mülteci Konseyi Ülke Direktörü Şazat Jamil ise, Türkiye'de 2013 yılından bu yana faaliyetlerde bulunduklarını ifade ederek, “Maalesef dünyada bu tür krizlerin her geçen gün arttığını görüyoruz. DRC olarak inanıyoruz ki devletlerin esas görevi yerinden edilmişleri desteklemektir. Mülteciler konusunda birçok ihtiyaç var, boşluk kalan alanlar var. Bunların doldurulmasında sivil toplum kuruluşlarının da rolünün önemli olduğuna inanıyoruz. O yüzden biz Türkiye gibi ülkelerde yer alıyoruz ve mültecileri desteklemeye çalışıyoruz. Bundan sonrada desteklerimiz sürecek. Türkiye'nin mültecilere yaptıkları meydandadır. Biz de, Türkiye'ye yardım etmeye çalışıyoruz. Hem Türk vatandaşlarına ve Suriyeli mültecileri desteklerimiz sürecektir” dedi. Konuşmaların ardından proje ile ilgili bir sunum yapıldı.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1918 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları (7 Temmuz 2020)
Altın Fiyatları (7 Temmuz 2020)
Türk Mutfağının Vazgeçilmez Durağı Kilis'in Meşhur Yemekleri
Türk Mutfağının Vazgeçilmez Durağı Kilis'in Meşhur Yemekleri