Kilis’te Kıraathâne Sohbetleri Sürüyor
Reklam

Kilis'te Kıraathâne Sohbetleri Sürüyor

Kitap Beşiği Öğrenci Topluluğunun organize ettiği Kıraathâne Buluşmalarının dördüncüsü, Kilis 7 Aralık Üniversitesi Kıraathânesi’nde gerçekleştirildi.

08 Mart 2019 - 16:23 - Güncelleme: 09 Mart 2019 - 17:49

“Mülteci Anılarında Savaş ve Göç” konulu sohbete, Vali Recep Soytürk, 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Doğan Karacoşkun ile Kilis İl Müftüsü Abdurrahman Şahin katıldı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Ruhat Yaşar, Suriyeli 52 mülteci ile Arapça mülâkat yoluyla gerçekleştirdikleri çalışmanın sonuçlarını katılımcılarla paylaştı.

Prof. Dr. Yaşar, rakamların altında gömülü kalan duyguların tespit edilmesine çalıştığını vurgulayarak, Suriyeli mültecilerin göçten önce ve sonra yaşadıkları sıkıntılardan, iç savaşın toplumsal bilimlerdeki araştırılma oranının düşüklüğünden, J.J. Rousseau’nun Toplum Sözleşmesi’ne atfen, bir arada bulunma hukûkunun savaşların önüne geçtiğinden ve Sigmund Freud’a atfen, insanların saldırganlık dürtüleri dolayısıyla her zaman savaşacaklarından bahsetti.

Prof. Dr. Yaşar, Marksist bakışla Suriye’deki iç savaşın sebeplerinden birinin ekonomik kaynakların yetersizliği ve kuraklık olarak görüldüğünü, bununla birlikte 1963’ten 2011’e dek olağanüstü hâl şartlarını sıkı bir şekilde uygulayan devlet organlarından kaynaklı liyakat eksikliği, kötü yönetim, adâletsizlik ve  1982’de Hama katliâmı örneğindeki görüldüğü şekliyle zulmün doğurduğu öfke patlaması ile halk tabanında âidiyeti kuvvetli, birleşik bir Suriyeli kimliği oluşturamamanın iç savaşın asıl sebeplerinden olduğunu ekledi. Prof. Dr. Yaşar, mezhepsel kamplaşmalardan da çok olmak üzere kabile bağlarının Suriye’deki iç savaşın doğru okunmasında en önemli parametre olduğunu önemle vurguladı.

Prof. Dr. M. Ruhat Yaşar, Kilis halkı ve Suriyeli mültecilerin ilişkilerinin geliştirilmesi ve ortak refahının artırılması için temennilerde bulunarak sözlerini nihayetlendirdi.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 4097 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis’te Otobüs Kazalarının Önlenmesine Yönelik Toplantı Yapıldı
Kilis’te Otobüs Kazalarının Önlenmesine Yönelik Toplantı...
Rektör Karacoşkun Millet Kütüphanesinin Açılışına Katıldı
Rektör Karacoşkun Millet Kütüphanesinin Açılışına Katıldı