Kilis’te Muhalefet Partilerinden Ortak Açıklama

Kilis'te Muhalefet Partilerinden Ortak Açıklama

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Kilis İl Başkanı Alaiddin Özkar, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kilis İl Başkanı Enver Kestanlıoğlu, İYİ Parti Kilis İl Başkanı Ağa Gündoğmuş, ve Saadet Partisi (SP) Kilis İl Başkanı Şerif Karakurt, Ayşecik Aile Çay bahçesinde bir araya gelerek basın açıklamasında bulundular.

13 Kasım 2019 - 10:59 - Güncelleme: 13 Kasım 2019 - 14:42

Hep birlikte esnafları tek tek ziyaret ederek sorunlarını dinleyen siyasi parti il başkanları daha sonra tek tek söz alarak, önemli açıklamalarda bulundular.

Halk yanlışları görüyor

İlk olarak söz alan CHP Kilis İl Başkanı Kestanlıoğlu, Kilis halkının yapılan yanlışları artık görmeye başladığını vurgulayarak, “Halkımız yine bundan sonra ki seçimlerde bunlara karşı tavır alacaklarınıda çok iyi biliyorum. Yaptığımız esnaf ziyaretinde biz bunları gördük. Şu bilinmeli ki Kilis’imizde en çok geçim sıkıntısı söz konusu. Vatandaşın tenceresi kaynamıyor” dedi.

Kilis’in derdi ile dertlenmeliyiz

İyi Parti Kilis İl Başkanı Ağa Gündoğmuş ise şunları dile getirdi: “Değerli basın mensubu arkadaşlarım, bugün Cumhuriyet Halk Partisi, Saadet Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi ve İYİ Parti olarak il başkanlıkları nezdinde Kilis’te halkın sıkıntılarına esnafların sıkıntılarını tespit etmek için bir esnaf gezisi yaptık.Bu yaptığımız esnaf gezisinde bizler şunu gördük. Esnafımıza bir dokunduk, bin ah işittik. Ben buradan öncelikle şunu söylüyorum. Biz herşey den önce ayrı siyasi partilerde ayrı siyasi görüşlerde olabiliriz. Ama öncelikle bizler Kilisliyiz. Kilisin derdi ile dertlenmeliyiz.”

Ekonomi perişan

Saadet Partisi Kilis İl Başkanı Şerif Karakurt, iktidarın 17 yıldan beri kendilerine verilen krediyi bitirdiğine işaret ederek, “Fabrikaları sattılar ve ekonomiyi perişan bir hale getirdiler. Bugün Kilis’te çiftçilrimiz üzümünü satamıyor üzüm para etmiyor. Zeytin zamanındayız. Zeytinyağımızı maalesef satamıyor değerinde pazarlayamıyoruz. Burada siyasilerimizin, sanayicilerimizin, tüccarların bir el atmasını istiyoruz. Biz burada Memleketimizin çekmiş olduğu sıkıntıları anlatmak istiyoruz” diye konuştu.

En büyük darbeyi komşularımıza düşman olmakla yedik

Son olarak söz alan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Kilis İl Başkanı Alaaddin Özkar, ekonomi ve terörün Türkiye’nin en büyük sıkıntıları arasında yer aldığını hatırlatarak, “ Geçtiğimiz günler içerisinde 4 kardeş kendini siyanürden zehirleyerek hayatına son verdi. 2 gün evvel Antalya’da bir baba, en çok sevdiği iki evladını ve kendilerini siyanürle zehirleyrek hayatlarına son verdi. Bu Türkiye’nin bir gerçeği maalesef bu gerçek Kilis’te daha fazla hissediliyor. Kilis kendi yağı ile kavrulan bir il. Her seçim dönemi gerek vekillerimiz gerek belediye başkanımız inanç turizmi memlekete gelecek, dışarıdan turistlerin Kilis’e geleceğinden bahsederek oy ister ama seçimden sonra bu unutulur.

Şimdi biz Güneydoğu olarak Adana’dan Mersin’den Şırnak’a kadar bütün vilayetler Irak ile yapılan ticaret ile ayakta dururdu. Amerika’nın hareketi ile Irak bu hale getirildi. Suriye’ye yapılan Büyük Ortadoğu Operasyonu ile de tamamen bölgenin ticareti ters yüz oldu. Ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti iki harekette de Müslüman komşularının yanında olmak yerine Büyük Ortadoğu projesini uygulayan koalisyonların yanında oldular. Bizler en büyük darbeyi komşularımıza düşman olmakla yedik. İnsanlarımız günü birlik olarak her gün Suriye’ye bavul ticareti yapıyorlardı. Burada insanımız bir parça ekmek buluyordu. Ucuz çay, şeker ve mazot gibi şeyler ile ihtiyaçlarını karşılıyordu. Bu olmadığı gibi bunun yerine İşkur ile doldurulmaya çalışıldı. O da bir yere kadar. Tabi bu da ters tepti.


Kilis tıkandı

İnsanlarımzı artık çalışmadan kolay kazanç yollarına gittiler. Tarımda işçi bulunamadı. Fabrikalarda çalışan işçi bulunamadı. Tabi ayrı bir zararı oldu. Bu uygulama tabiki hükümetinde işine geldi. Seçim zamanlardında İşkur ön plana çıktı daha fazla işçi alınmaya çalışıldı. Memleketimiz şu anda iyice tıkandı. Hükümetimizin uyguladığı yanlış ekonomi politikaları ile zamlar ve vergiler ile milletin cebinden para çekliyor. Piyasaya girmesi gereken pazarda alışveriş yapılması gereken paralar elektrik, doğalgaz gibi ihtiyaçlara karşılanıyor. Piyasa dönmüyor. Onun için başta Memur maaşlarını emekli maaşlarını artırılması lazım. Çiftçilik hayvancılık desteklenmesi lazım. Ecdadımızın canı pahasına bize bıraktığı madenleri bu milletin lehine çalışması lazım. Ve bu ülke Milli parasını basması lazım diyorum.İnşallah iktidardakiler bizleri dinlerler gereğini yaparlar” dedi.

Fotoğraf: Hamza Özkaya

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 4109 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Meryem Aygün Ödüllendirildi
Meryem Aygün Ödüllendirildi
Kilisliler İncir Yemeye Devam Ediyor
Kilisliler İncir Yemeye Devam Ediyor