Kilis’te Mukabele Geleneği Sürüyor

Kilis'te Mukabele Geleneği Sürüyor

Eskiden beri Kilisli vatandaşların aksatmadan katıldıkları mukabele ibadeti, sokağa çıkma yasağına rağmen devam ediyor.

02 Mayıs 2021 - 21:32 - Güncelleme: 03 Mayıs 2021 - 17:42

Kilisli vatandaşların yıllardır Kuran-ı Kerim öğrenmeye ve okumaya olan ilgilerinin yüksek olduğu bilinen bir gerçektir. Kilis’te neredeyse tüm çocuklar küçük yaşlarda Kuran-ı Kerim eğitimi için camilerde eğitim görmüşlerdir.

İşte bu ilginin meyvesi olsa gerek, Kilis’te korona virüs salgınına rağmen, vatandaşların camilerde mukabele okumaya olan ilgilerinin azalmadığı dikkat çekiyor.

Tam kapanmaya girdiğimiz şu günlerde bile camilerde Kuran-ı Kerim mukabele ile okunmaya devam ediliyor. Vatandaşlar evlerine en yakın camiye mukabele geleneğini sürdürmek için gidiyorlar.

Ramazan’da Kuran-ı Kerim okunur  

Mukabele ibadeti ile Ramazan’ın feyz ve muhabbetinden nasiplenmeye çalışan vatandaşlar, Kilis’te uzun yıllardır mukabeleye olan ilginin azalmadan devam ettiğine işaret ederek, Kilislilerin çoğunun Kuran-ı Kerim okumayı küçük yaşlarda öğrendiğine parmak basıyorlar. Ramazan’da mukabele okumanın ve Hatmi Şerif indirmenin çok önemsendiğini dile getiren vatandaşlar, çocukların eskiden indirdikleri hatim sayısı ile arkadaşları ile rekabet ettiklerini hatırlatıyorlar.

(Kilis Postası Haber Merkezi)                        

Bu haber 688 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları (21 Eylül 2021)
Altın Fiyatları (21 Eylül 2021)
Ülkemizin Geleceğini Sokakta Bırakamayız
Ülkemizin Geleceğini Sokakta Bırakamayız