Kilis’te Silajlık Mısır Hasadı Başladı

Kilis’te Silajlık Mısır Hasadı Başladı

Besicilikte önemli bir yere sahip silajlık mısırda hasat dönemi devam ederken, Kilis İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu, Silajlık Mısır ekili arazide mısırın gelişim ve verim durumu ile hasat zamanı konularında incelemelerde bulunup ve başlayan Silajlık Mısır hasadını izledi.

22 Ekim 2020 - 10:47

Silajlık Mısır ekiminde Merkez, Elbeyli ve Polateli ilçelerinin başı çektiğini kaydeden İl Tarım ve Orman Müdürü Kökçüoğlu, “Verimli bir besicilik yapmanın en önemli şartlarından biri hayvanların dengeli beslenmesidir. Su bakımından zengin ve yeşil bitkilerle beslenen hayvanların besi ve süt değerleri de yüksek olmaktadır. Besiciler hayvanlarını yeterli seviyede besleyebilmek için bitkiyi yeşil ve taze tutan silajı tercih etmektedir.

Silajlık Mısır yetiştiriciliğinde ekimden hasada kadar üreticilerimize teknik destekte bulunmaya özen gösterdik. Silajlık Mısır için doğru hasat zamanını belirlemek önemlidir. Hasat zamanı ile silaj yapılacak bitkinin nemi, protein ve karbonhidrat oranı arasında sıkı bir ilişki mevcuttur. Silajlık Mısırın hasat zamanı kadar muhafazası da önemlidir. Hasadı yapılan Silajlık Mısır iyice sıkıştırılmalı ve kullanıma kadar hava almayacak şekilde muhafazaedilmelidir ki ürün bozulmasın, üreticimiz zarar etmesin” dedi.

Verim artıyor

Özellikle hayvanların kaliteli kaba yem ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanılan Silajlık Mısırda son yıllarda dekar başına verimin arttığını, geçtiğimiz yıl dekar başına yaklaşık 3 ton ürün alındığını ve gelişen tarım teknolojileriyle birlikte bu miktarın daha da artacağını belirten Kökçüoğlu, “İlimizde ikinci ürün Silajlık Mısır ekiminin haziran ayı sonunda yapılır. Eylül- Ekim aylarında hasat edilir. Suyu çok seven mısırın bölge genelinde salma şeklinde sulanır. Tarımda makineleşmenin etkisiyle artık Silajlık Mısır da makinelerle hasat ediliyor. Boyları 3 metreyi aşan mısırlar, Silaj Makinesi ile biçilip parçalandıktan sonra kamyon ve traktörlerle hayvan çiftliklerine taşınır. Burada çukurlara doldurulup arasında hava kalmayacak şekilde iyice sıkıştırılan ve üzeri kapatılan parçalanmış mısırlar, kış aylarında hayvanların kaba yem ihtiyacının karşılanmasında kullanılır.

TÜİK verilerine göre, İlimizde 27 bin 564 dekardayem bitkisi ekiliş alanı var. Bunun 6 bin 069 dekarında 18 bin 207 ton Silajlık Mısır üretimi yapılıyor. 2019 Yılı Yem Bitkileri Destekleme Ödemesi kapsamında 144 çiftçimize toplam 588.942 TL destekleme ödemesi yapıldı” diye konuştu.

İkinci ürünü hasat ediyoruz

Hem hayvancılık hem de Silajlık Mısır üretimiyle uğraşan çiftçi Mehmet Hanifi Demir ise bu yıl ikinci ürünü hasat ettiklerini dile getirerek, “2017 yılından beri Silajlık Mısır ekimi yapıyoruz. Ve sulamayı salma sulama yöntemiyle yapıyoruz. Bu sulama yöntemi hem su kaybına hem de verim ve kalite düşüklüğüne neden oluyor. Ayrıca işçilik maliyeti de yükseliyor. Daha çok ve kaliteli ürün elde etmek için Damla Sulama Sistemi kurmak istiyorum” dedi.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1153 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Soytürk’ün Engelliler Günü Mesajı
Vali Soytürk’ün Engelliler Günü Mesajı
Altın Fiyatları (3 Aralık 2020)
Altın Fiyatları (3 Aralık 2020)