Kilis’te TAMER’den Üretim Atağı

Kilis'te TAMER'den Üretim Atağı

Kilis 7 Aralık Üniversitesi TAMER (Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi), 7 Aralık Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde bulunan modern laboratuar altyapısı ile hayata geçirilen bilimsel çalışmaları üretime dönüştürmeyi başardı.

01 Mart 2019 - 16:08 - Güncelleme: 02 Mart 2019 - 16:34

TAMER bünyesinde, 2010 yılında üniversitenin peyzaj altyapısını güçlendirmek amacıyla başlatılan “Bitkisel Üretim Çalışmaları”, artık şehir-üniversite bütünleşmesi kapsamında Kilis’e yönelik olarak da sürdürülecek.

Bu doğrultuda TAMER, Kilis’in tarımsal ürün desenini göz önüne alarak fide ve fidan üretimine başladı.

Kurulan serada fideler yetiştiriliyor

7 Aralık Üniversitesi Mercidâbık Kampüsü’nde, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) ortak projesiyle 193 bin dolarlık yatırımla teknolojik bir fide serası kuruldu.

2.300 m² alan üzerine kurulu, tam kontrollü fide üretim serasında Kilisli çiftçiler için yerli tohumdan elde edilen yazlık ve kışlık sebze fidesi üretimine de başlandı. Ayrıca fidan üretim sertifikası alan uygulama merkezi, bölge için önemi bulunan aşılı Kilis karası üzümü, Kilis yağlık zeytini ve Antep fıstığı fidanı üretimleri için çalışmalarını sürdürüyor.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1560 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Halk katında deli, Hakk katında veliler-1-
Halk katında deli, Hakk katında veliler-1-
Kilis Barosu Başkanı Fazlıağaoğlu Taburcu Oldu
Kilis Barosu Başkanı Fazlıağaoğlu Taburcu Oldu