Kilis’te Ürün Çeşitliliği Artıyor
Reklam

Kilis'te Ürün Çeşitliliği Artıyor

Verimli tarım arazilerine sahip olmasına karşın tarımsal anlamda çok ciddi gelir elde edilemeyen Kilis’te, sebze üreticileri farklı çeşitlerde ürünler ekerek gelirlerini arttırmaya çalışıyorlar.

08 Temmuz 2019 - 14:57 - Güncelleme: 08 Temmuz 2019 - 18:02

Kilis Merkez Sebze Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Canarslan, Kilis’te üründe çeşitlilik adına Kilisli üreticilere tanıtmak amacıyla 50 dönüm alana Sezar Dolmalık Tatlı Biber ve Şilingen Acı Sivri Biber ektiklerini ve hasada başladıklarını ifade etti.


Çiftçimizin geliri artacak

Yerli biberin pazarlamasında sıkıntılar yaşadıklarını dile getiren Canarslan, “Yerli biberde üretim fazlamız bulunuyor. Bu alanda çiftçilerimiz hem pazarlamada hem de gelir anlamında sıkıntılar yaşıyorlar. Biz de birlik olarak mühendis Mustafa Turacı ve Salih Gökdemir beylerle birlikte üretim sahalarımızda incelemeler yaparak, bu işe adım attık. Şimdi ürünlerimizi hasat ediyoruz. Bu iki tür bibere, özellikle Gaziantep’te kurutmacılar ilgi gösteriyor. Ayrıca Diyarbakır, Şanlıurfa, Van, Mardin gibi illere de pazarlamayı düşünüyoruz. Yurtiçi ve yurtdışı pazarda yeri olan bu ürünler ile Kilisli çiftçilerimizin gelir kalemlerini arttırmayı amaçlıyoruz. Bu yolda bizleri yalnız bırakmayan çiftçi kardeşlerime teşekkür ediyorum” diye konuştu.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 755 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Prof. Dr. Haydar Baş'ın Hukuk Danışmanından Flaş Açıklama
Prof. Dr. Haydar Baş'ın Hukuk Danışmanından Flaş Açıklama
İnönü İlkokulunda
İnönü İlkokulunda "Kanlarımızı Veriyoruz" Bağış Etkinliği