Kilis’te Zeytin Hasadı Hem Pahalı Hem Sıkıntılı

Kilis'te Zeytin Hasadı Hem Pahalı Hem Sıkıntılı

Kilis’i bir orman gibi çevreleyen zeytin ağaçlarının hasadı devam ederken, zeytin üreticileri birçok sorunla baş etmek zorunda kalıyor.

28 Kasım 2020 - 11:50 - Güncelleme: 30 Kasım 2020 - 09:47

Bu yıl zeytin hasadına erken başlayan Kilisli zeytin üreticileri, neredeyse tarım işçisi bulduklarına sevinecek hale geldiler. Çünkü son günlerde zeytin işçisi bulmanın bir hayli zor hale geldiği, zeytin bahçesi sahipleri tarafından sıklıkla dile getiriliyor.

İşte zeytin hasat ücretleri

Kilis’te bu yıl tarım işçileri günlük 75-85 TL alırken, bir traktörün günlük kirası için üreticiden 200 TL talep ediliyor. Zeytin silkme makinasının günlük kirası ise 1000 TL’ye kadar çıkabiliyor. Kilisli üreticiler, bu fiyatlara rağmen işçi bulmakta zorlandıklarını dile getirirken, Kilis’te zeytin hasadının büyük bir sorun haline dönüştüğüne dikkat çekiyorlar.

4 günlük maliyet 7 bin TL! Karın yarısı işçiye!

Kilisli bir zeytin üreticisi yaklaşık 120 ağaçlık zeytin bahçesinin 4 gün içinde toplandığını ve toplam 7 bin TL işçi ücreti verdiğini dile getiriyor. 120 ağaç zeytinden 14 bin TL değerinde zeytinyağı elde ettiğini ifade eden üreticimiz, mahsulün yarısını işçilere verdiğini üzüntü ile ifade ediyor.

Üreticinin morali bozuk

Bu yıl Kilis’te zeytin ağaçları tutkun ancak zeytin taneleri o kadar ufak kalmış ki, bu da rekolteyi normal olarak düşürüyor. Yaklaşık 47 çuval zeytinden ancak 400 kilogram zeytinyağı elde ediliyor. Hasat maliyetlerinin yüksek verimin ise düşük olması yine üreticinin cebini yakıyor. Kilis’te bazı üreticiler maliyeti düşürmek adına kendi aileleri ile birlikte zeytin toplamaya giderek, masraflarını kısmaya çalışıyorlar.  

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1918 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis’te Yağış Miktarı
Kilis’te Yağış Miktarı
Araştırmacı Yazar İbrahim Beşe KilisPostası YouTube TV'ye Konuk Oluyor
Araştırmacı Yazar İbrahim Beşe KilisPostası YouTube TV'ye Konuk...