Kilis’te Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Günü Yapıldı

Kilis'te Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Günü Yapıldı

Kilis Oylum Höyük’te “Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Günü” düzenlendi.

17 Ekim 2020 - 17:27 - Güncelleme: 19 Ekim 2020 - 09:40

Kilis Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Günü etkinliği, Kilis zeytinyağının tarihsel yolculuğu hakkındaki panel ile başladı.

İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz, İKA olarak 12 farklı proje ile Kilis’te yaklaşık 7 milyon TL'lik bir yatırım hacmi oluşturduklarını dile getirdi.

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Gününde kürsüye gelen Kilis Valisi Recep Soytürk,  Oylum Höyük'te 4 bin yıllık zeytin çekirdekleri bulunduğunda bahsederek, “Şu anki Kilis yağlık zeytiniyle aynı genlerden geldiğini ispat etmeye çalışıyoruz. Bu konuda 2 ayrı ekip çalışıyor. Bunu ispat ettiğimiz zaman Kilis zeytinyağını bir parça daha öne çıkaracaktır” diye konuştu.

Dr. Ender Saraç'dan Zeytin yaprağı çayı

Televizyon ekranlarında görmeye alıştığımız Ünlü Doktor Ender Saraç, zeytin yaprağı, limon, zahter ve sarımsaktan oluşan korona virüse karşı etkili olduğunu ifade ettiği bir bitki çayı yaptı. Bu çayın çok faydalı olduğunu dile getiren Saraç, “Bu çay hem tansiyonunuzu düşürecek, hem korona virüsten koruyacak, hem kan şekerini düşürecek, damarları açacak müthiş bir çay, insülin direncine birebirdir. Aromatik bitkileri demlediğimiz zaman muhakkak üzerine kapatıyoruz. Aromatik yağlar içerisinde kalsın diye, bu çay tansiyonu düşürür, kolesterol düşürür, damar açar, korona virüse, hatta mantar ve diğer mikroorganizmaların üremesini yavaşlatır. insülin direncine iyi gelen, pandemi süresince aldığımız kiloları geri vermeye yardımcı olacak olan müthiş bir çay formülüdür. İçerisine direnci attırmak için bir parça limon koyuyoruz” dedi.

Kilis Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Günü etkinlikleri kapsamında zeytin hasadı da yapıldı.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 2012 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları (23 Eylül 2021)
Altın Fiyatları (23 Eylül 2021)
BTP Kilis’te Kongreye Hazırlanıyor
BTP Kilis’te Kongreye Hazırlanıyor