Kilis’te Zeytincilik Çalıştayı Düzenlendi
Reklam

Kilis'te Zeytincilik Çalıştayı Düzenlendi

Kilis 7 Aralık Üniversitesinde düzenlenen Zeytincilik Çalıştayı’nda, Kilis ve zeytincilik üzerine önemli konular masaya yatırıldı.

05 Aralık 2017 - 13:47 - Güncelleme: 05 Aralık 2017 - 14:08

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen Zeytincilik Çalıştayı’na Kilis Valisi Dr. Mehmet Tekinarslan, Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, 7 Aralık Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Nazım Şekeroğlu, Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Resul Durmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Songül Kadıoğlu, Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Erdal Öndeş, daire amir ve müdürleri ile akademisyenler katıldı.

Kilis Zeytininin Yağ Oranı Yüksek

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Songül Kadıoğlu çalıştayda yaptığı konuşmada, Kilis’te 26 bin hektarda zeytin tarımı yapıldığına dikkat çekerek, “10 bin hektarında bağcılık, 15 bin hektarında çeşitli sebze üretimi, fıstık, badem üretimi yapılmaktadır. Zeytin alanlarının yüzde 70’i Kilis bölgesi adına tescilli, Kilis yağlık adıyla milli çeşit listesine girmiş Kilis yağlık zeytin ağacı ile kaplıdır. Kilis yağlık çeşidi, uygun hasat ve işlem yapılması halinde asit oranı çok düşük 1’den aşağı özel aroması var. Yağ olarak yüzde 33’e kadar yağ oranı vardır” diye konuştu.

Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Resul Durmaz, Türkiye’nin dünya zeytinyağı üretimi önemli bir noktada olduğunu belirterek, “Türkiye zeytin üretimi açısından dünyada 6’ncı, sofralık zeytin üretimi açısından 2’nci, zeytinyağı üretiminde 4’üncü sıradadır. 20116-2017 üretim döneminde toplam zeytin üretimimiz 1.7 milyon ton, zeytinyağı üretiminde 195 bin ton civarlarında gerçekleşmiştir. İçinde bulunduğumuz 2017-2018 döneminde üretim alanı ağaç sayısı zeytinyağı ve zeytinyağı rekoltesi üretim artışı ile sonuçlanmıştır. 2017-2018 yılı üretim sezonunda toplam üretimde dünya 2’incisi konumuna gelmiştir. Ülkemizde zeytin alanına bakacak olursak, 8.5 milyon dekar alanda 177 milyon adet zeytin ağacımız bulunmaktadır. Sofralık zeytin üretiminin 460 bin ton, yağlık zeytin üretiminde 1.6 milyon ton olduğu bu şekliyle de toplamda 2.1 milyon toplum bir üretim aşikardır” dedi.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 981 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GGF Heyeti Kilis’teki Temaslarını Sürdürdü
GGF Heyeti Kilis’teki Temaslarını Sürdürdü
GGF'den Kilis Protokol Üyelerine Ziyaret
GGF'den Kilis Protokol Üyelerine Ziyaret