Kilis’te Zeytinyağı Fiyatları Neden Düştü?

Kilis'te Zeytinyağı Fiyatları Neden Düştü?

Kilis’te geçtiğimiz yıl 17-18 TL’den satılan zeytinyağı, bu yıl daha hasat mevsimin başı olmasına rağmen 13 TL’ye kadar düşerken, zeytin ve zeytinyağı üreticisinin bu durumdan bir hayli dertli oldukları gözleniyor.

08 Kasım 2018 - 14:20 - Güncelleme: 09 Kasım 2018 - 12:13

Kilis’in ana geçim kaynaklarından biri olan zeytincilik bu yıl sezona pek de parlak bir giriş yapmamış gibi gözüküyor. Çünkü geçen yıl 18 TL’ye kadar satılan zeytinyağının kilogram fiyatının, bu yıl daha mevsimin başında 13 TL’ye düşmesi üreticiyi kara kara düşündürüyor.

Peki Sebep Ne?

Kilis’te toptan ve perakende zeytinyağı satış işi ile uğraşan vatandaşların iddialarına göre; zeytinyağında fiyatların düşmesinin iki ana sebebi var: Bunlardan birincisi: Suriye’den zeytinyağı gelmesi, ikincisi ise; İzmir’den yurt dışına zeytinyağı ihracatının olmaması! Kilis’te zeytinyağı fiyatlarının özellikle bu iki ana sebebe bağlayanlar; ihracatın bu yıl zeytinyağı fiyatında belirleyici rol oynayacağını dile getiriyorlar.

Bu Yıl “Var Yılı”

Zeytin hasadında ilk günlerin yaşandığı Kilis’te, zeytinde “Var Yılı” olarak tabir edilen yıl olması nedeniyle zeytinyağı rekoltesinde artış beklenirken, fiyatların sezon boyunca nasıl şekilleneceği henüz tam olarak bilinmiyor.

Gaziantepliler Kilis Zeytinyağı alıyor

Tam olarak zeytinyağı sezonunun başlamadığını ifade eden esnaflar, daha Kilis’te evcilerin ve Anteplilerin zeytinyağı alımına başlamadıklarını dile getirirken, fiyatları artması ve düşmesinin ihracata bağlı olduğunu vurguluyorlar. Fiyatların bu denli düşmesi tüketicileri sevindirirken, üreticileri de üzüyor. Kilis’te zeytin işi ile uğraşan üreticiler, bu fiyatların masraflarını dahi karşılamadığını ifade ederken, sezon içinde fiyatların yükselmesini umut ettiklerini dile getiriyorlar.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 2548 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Zamana Direnen Usta ve Mesleklerimiz
Zamana Direnen Usta ve Mesleklerimiz
Kilis'te Yeni Bebek Sahibi Olanlara Hediye Veriliyor
Kilis'te Yeni Bebek Sahibi Olanlara Hediye Veriliyor