Kilis Yemekleri Dünyaya Açılıyor
Reklam

Kilis Yemekleri Dünyaya Açılıyor

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Kilis Gastronomisi Dünyaya Açılıyor” projesi kapsamında Kilis’e özgü yemek ve ürünler tanıtıldı.

24 Ocak 2020 - 17:33 - Güncelleme: 27 Ocak 2020 - 13:48

Kilis İslambey ÇATOM Merkezinde düzenlenen proje lansmanında, Kilis’e özgü yemek ve tatlılar haricinde Kilis Zeytinyağı ve günpekmezi gibi yöresel ürünler de davetlilerin beğenisine sunuldu. Halk oyunları gösterisi ile başlayan program İl Kültür ve Turizm İl Müdürü Cuma Özdemir’in konuşması ile devam etti. Kilis'in 14 medeniyete beşiklik yaptığını ifade eden Özdemir, ”Bütün yemeklerimize lezzet katan zeytinin şehri Kilis'tir. Kültür ve Turizm Bakanlığının 2020 yılını gastronomi yılı ilan etmesi bütün turları gastronomi güzergahına yönlendirildiğini düşündüğümüzde projemizin zamanlamasının çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Bunu fırsata çevirmeyi düşünüyoruz” dedi.

İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz ise yaptığı konuşmada, Kilis’inkendi özelinde gastronomi anlamında çok önemli bir alt yapıya sahip olduğunu vurguladı.

Daha sonra Kilis’e ait yöresel yemekler, tatlılar ile diğer ürünler misafirlerin beğenisine sunuldu. Maharetli Kilisli ustalar, kendi elleriyle şehre mal olmuş meşhur yemek ve tatlıları yaparak gösteri sundular. 

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 2240 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Recep Soytürk Belediye Başkanını Ziyaret Etti
Vali Recep Soytürk Belediye Başkanını Ziyaret Etti
Evde Az Ölçü İle Gerebiç Yapmak İsteyenlere İşte Tarif
Evde Az Ölçü İle Gerebiç Yapmak İsteyenlere İşte Tarif