Kilis Yukarı Afrin Barajında Son Durum

Kilis Yukarı Afrin Barajında Son Durum

Kahramanmaraş DSİ Bölge Müdürü Sadullah Seven, Yukarı Afrin Barajında Kasım ayından itibaren su tutulmaya başlanacağını belirtti.

10 Eylül 2018 - 16:49 - Güncelleme: 17 Eylül 2018 - 09:39

Kilis Belediye Başkanı Av. Hasan Kara, Kilis Milletvekili M. Hilmi Dülger, basın mensupları ve belediye meclis üyelerinden oluşan kalabalık bir heyet, bugün Yukarı Afrin Barajı Şantiye sahasında incelemelerde bulundu.

Projenin % 89’u tamamlandı

Kahramanmaraş DSİ Bölge Müdürü Sadullah Seven Yukarı Afrin Barajında % 89 fiziki gerçekleşmenin  tamamlandığını ifade ederek, “54 gün sonra gövde dolgu işlemleri sona erecek. Kasım ayından itibaren Yukarı Afrin Barajında su tutulmaya başlanacak. Kilis’e su taşımak için İsale hattımızın ihalesi tamamlandı. 17 gün sonra sözleşmeyi imzalayacağız. Ayrıca 2019 yılında ek artıma tesisinin de inşaatına başlayacağız.   


Fırat ve Doğanpınar’dan Kilis’e Su Verilemez

Fırat Nehrinden su alma kotunun 370 m olduğunu vurgulayan Seven, “Kilis’e Fırat’tan su vermek mümkün değil, bu yüzden Yukarı Afrin projesi o yüzden devreye girdi. Doğanpınar suyu kirli bir su olduğu için, bunun içme suyunda kullanılması mümkün değil. Birecik ve Fırat Nehrini de düşündük ancak, Kilis’in su alma kotu 710 metre, Bireciğin ise 340 metre. 370 metrelik bir terfi var arada, elektrik parasından baş edemezsiniz.

Çalışmalar devam ediyor

Yukarı Afrin Projesi baraj inşaat maliyeti 125 milyon lira, içme suyu isale hattı maliyeti için 120 milyon lira, Yukarı Afrin 2. Kademe içme suyu arıtma Tesisi için 60 milyon lira ve Afrin Barajının maden ocağı ile etkileşimini önlemek için 85 milyon lira maliyetle ve toplamda Kilisin su sorununu çözmek için 390 milyon lira bütçe ayrılmıştır. Çalışmalar son hız devam ederken, Kilis’in su sorunu en kısa sürede ve kalıcı olarak çözmeye çalışıyoruz” dedi.

Konuyla ilgili Kilis Belediye Başkanı Av. Hasan Kara da şunları söyledi: “Hükümet 500 milyon civarında bir parayı Kilis’in içme suyu için harcıyor. Bu Sn. Cumhurbaşkanımızın Kilis’e vermiş olduğu önemi göstermektedir. Biz her türlü tedbiri aldık ve almaya devam ediyoruz. Bana soruyorlar neden Elbeyli deki sulama suyu Kilis’e getirilmiyor diye. Elbeyli’deki suya atık su karıştığı için içme suyu olarak kullanılması mümkün değil. O yüzden Afrin barajı hızlı bir şekilde devreye girdi. Çalışmalar son hızla gece gündüz devam ediyor. İnşallah 2019 un yarısında Afrin Barajındaki su dağıtıma başlayacak.”

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 4607 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akcurun Camii ve tarihteki yeri
Akcurun Camii ve tarihteki yeri
Yaşlanma ile saçlardaki incelmenin önüne geçilebilir mi?
Yaşlanma ile saçlardaki incelmenin önüne geçilebilir mi?