Kilis Yukarı Afrin İçmesuyu İsale Hattının Sözleşmesi...
Reklam

Kilis Yukarı Afrin İçmesuyu İsale Hattının Sözleşmesi İmzalandı

14 Eylül 2018 tarihinde DSİ Genel Müdürlüğü Namık Kiper Toplantı Salonunda DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın ve Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara başkanlığında düzenlenen toplantıda ‘’ Yukarı Afrin İçmesuyu İsale Hattı’’ projesinin sözleşmesi imzalandı.

14 Eylül 2018 - 12:37 - Güncelleme: 15 Eylül 2018 - 09:56

İmza merasimine, Barajlar ve Hidroelektirik Santralleri Dairesi Başkanı Dinçer Aydoğan, Jeoteknik Hizmetler ve Yeraltı Suları Dairesi Başkanı Kemal Karakuş, İçmesuyu Dairesi Başkanı Şadiye Yalçın İçmesuyu Dairesi Başkanlığından ve yüklenici firmadan ilgililer katıldılar.

Toplantının başında proje hakkında değerlendirmede bulunan Genel Müdür Mevlüt Aydın,

‘Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü insanların en hayati ihtiyacı olan içmesuyu temini hizmeti ve yine insanların can ve mal emniyetini sağlayan suyun zararlarından koruma görevi, temiz enerjinin kaynağı olan HES yatırımları, gıda güvenliğinin teminatı olan sulu tarıma yapılan yatırımları ile doğrudan insanımıza hizmet etme gibi bir misyonu bulunmaktadır.

Su ve toprak kaynaklarımızdan yararlanıp zararlarından korunmak maksadıyla özveri ile çalışan DSİ ailesi ülkemiz ekonomisi ve sosyal hayatına büyük hizmetler sunmuş olup, önümüzdeki süreçte de bu hizmetler bütün hızıyla devam edecekti. ’dedi.     

Türkiye’nin içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacının yarısından fazlasının DSİ tarafından yapılan içmesuyu tesislerinden karşılandığının altını çizen DSİ Genel Müdürü Mevlüt AYDIN, ‘81 İlimiz için İçmesuyu Eylem Planı”nı hazırladık. Bu plan çerçevesinde şehirlerimizin ve ilçelerimizin 2040-2050-2071 yıllarına kadar olan içmesuyu meselesini çözüme kavuşturuyoruz.

Kilis en kurak illerden

Bilindiği üzere Kilis ilimiz ülkemizdeki en kurak illerden birisi. Kilis ilimizin nüfusunun yaklaşık 1,5 katı üzerinde Suriyeli mülteci bulunmasından ve son 3 yıldır üst üste devam eden kuraklık nedeniyle mevcut kaynakların yetersiz olacağı düşünülerek Proje Debisi :600 l/s – (18,90 hm³/yıl) olan Yukarı Afrin Barajı ve İsale Hattı projesi geliştirilmiştir.

Yıllık 18,9 milyon metreküp su verilecek

Bugünde Kilis Yukarı Afrin İçmesuyu İsale Hattı işimizin sözleşmesini imzalıyoruz. Proje kapsamında Karaafrin Deresi üzerinde inşa edilmekte olan Yukarı Afrin Barajından Kilis şehir merkezine 43 km isale hattı ile yıllık 18,9 milyon m³ su verilecektir.

Kilis Yukarı Afrin İçmesuyu Projesi kapsamında inşaatı yapılacak olan 1 adet pompa istasyonu, 1 adet V=10.000 m³ hacimli toplama deposu ve yaklaşık 43 km uzunluğunda isale hattı ile Kilis ilinin 2060 yılı su ihtiyacı Kilis Yukarı Afrin Barajından karşılanacaktır.

Projenin yüklenici firma tarafından bir an evvel tamamlanması dileği ile, Kilis ilimize, ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diliyor, çalışmalarda başarılar diliyorum’’dedi.

Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara’da toplantıda yaptığı kısa konuşmada; “Bakanlığımıza ve DSİ’ye çok teşekkür ediyorum. Kilis ilimizin su sorununu ortadan kaldırmak için Belediye ve DSİ ortak çalışıyoruz. İnşallah bu projeyi bir an evvel tamamlayacağız. Genel Müdürümüz başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1408 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Jandarmadan ‘Minik Hayatlara Dokunuyoruz’ Projesi
Jandarmadan ‘Minik Hayatlara Dokunuyoruz’ Projesi
Aramızdan Ayrılanlar
Aramızdan Ayrılanlar