Kilisli Zeytinyağı Üreticileri Perişan

Kilisli Zeytinyağı Üreticileri Perişan

Kilis'in önde gelen zeytin ve zeytinyağı üreticilerinden Şerif Mercimek yaptığı açıklamada, ‘’Zeytinyağının fiyatının düşük olması bizi düşündürüyor. Bu yıl zeytinin yok yılı olmasına rağmen yağış miktarımızın bol olması iklimin güzel geçmesi neden dolayı yeni sezonda zeytinlerimiz bereketli mahsul bekliyoruz’’ dedi.

19 Eylül 2019 - 12:25 - Güncelleme: 19 Eylül 2019 - 15:34

Mercimek, natürel zeytinyağı üretim maliyetinin 20 lirayı geçtiğini belirterek, “Fiyatların düşük olması zeytin ve zeytinyağı üreticisini perişan etmektedir. Bir yılın sonunda ilaç, mazot, gübre ve işçilik gibi ücretlerin yüzde 50’nin üzerinde zamlandı. Sektörde yaşanan bu gelişmeler, üretici cephesini perişan etti ve endişeli bekleyişi de beraberinde getirdi. Zeytin ve zeytinyağı üreticisi kara kara düşünmektedir.

Üretim maliyetleri aşağıya çekilmeli

Zeytin ve zeytinyağı üreticisinin, ihracatçılarının dünya pazarlarında rekabet gücünün artırılması için; üretimin her safhasında, özellikle üretim aşamasında girdi maliyetlerinin daha rekabetçi seviyelere çekilmesi gerekiyor. Ülkemizdeki üretilen zeytin ve zeytinyağının maliyetleri rakip ülkelerden daha yüksek düzeydedir. Bu da ihracatımızı zora sokmaktadır. Burada asli çözüm yolu zeytin çiftçilerimizin girdi maliyetlerinin asgari düzeye indirilmesi, makineli tarım ve modern zeytincilik yöntemlerine geçişin sağlamasıdır.

Destekler arttırılmalı

Şu an zeytinyağı üreticimize verilmekte olan kg başına 80 kuruş destek, AB ülkelerinde verilen kg başına 0,90 € civarındaki destek ile kıyaslandığında yetersiz kalmaktadır. Bu kapsamda, Sofralık zeytine en az 0,50 TL, zeytinyağına ise 2,5 TL düzeyinde destek sağlanması gerekmektedir” diye konuştu.

Mercimek, Türkiye’de zeytinyağı tüketiminde son yıllarda önemli bir artış olmasına rağmen kişi başı tüketimin 2 kilogramla sınırlı kaldığını, Türkiye’de kişi başı zeytinyağı tüketiminin 6 kilograma çıkması gerektiğini iletti.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 3089 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altın Fiyatları (24 Eylül 2020)
Altın Fiyatları (24 Eylül 2020)
Kilis'te Kış Hazırlıkları Sürüyor
Kilis'te Kış Hazırlıkları Sürüyor