Kıraathâne Buluşmalarının Üçüncüsü Düzenlendi
Reklam

Kıraathâne Buluşmalarının Üçüncüsü Düzenlendi

Kilis 7 Aralık Üniversitesinde Kitap Beşiği Öğrenci Topluluğunun organize ettiği Kıraathâne Buluşmaları'nın üçüncüsü düzenlendi.

09 Şubat 2019 - 09:52 - Güncelleme: 09 Şubat 2019 - 10:15

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Kıraathânesi’nde düzenli olarak devam eden Kıraathane Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu Rektör Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun’du. “Çağlar Ötesi Yalnızlık” başlığı etrafında şekillenen  sunum; dinleyicilerin katkılarıyla derinlikli ve doyurucu bir sohbet ortamı oluşturdu.

 

Kavramsal açıdan yalnızlığı tarif etmenin yalnızlığın anlaşılmasında çok katkı sağlamadığını belirten Karacoşkun; Oğuz Atay, Turgut Uyar, İlhami Çiçek, Erdem Beyazıt, Sezai Karakoç gibi yazar ve şairlerin dizeleri ile yalnızlığın duygusal yönüne dikkat çekti.

 

Konuşmasını yalnızlığın iki farklı anlaşılma biçimi üzerinden derinleştiren Mustafa Doğan Karacoşkun, birinci yönelimde, yalnızlığın kişiyi kendi içine doğru bir yolculuğa çağırdığını bu vesile ile kişinin kendini anladığını, duygusal manada dünyayı ve kendini idrak ettiğini belirtti. Bu tür bir yalnızlığın değerli bir yalnızlık olduğunu ve modern dünyada insanların çok yoğun sosyal etkilere maruz kaldığı için bu değerli yalnızlığı yaşayamadığını belirtti.

İkinci yönelimde ise yalıtılmışlık veya ötekileştirilmiştik duygusuyla beliren yalnızlığın, kişiyi verimsiz ve mutsuz kıldığı; bu sebeple, insanın kendini bulma mecrasında olumsuz bir etkisi olduğunu belirtti.

Konuşmasının sonunda dinleyicilere ve Kıraathane Sohbetleri’nde emeği geçen herkese teşekkür eden Prof. Dr. Musafa Doğan Karacoşkun, ikram edilen çay eşliğinde bir müddet daha dinleyicilerle sohbet etti.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 2539 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Para Basalım Ama Nasıl?
Para Basalım Ama Nasıl?
Altı Cacıklı
Altı Cacıklı