Kıraathane Söyleşilerinin 20.si Düzenlendi

Kıraathane Söyleşilerinin 20.si Düzenlendi

“Kırım Savaşı'ndan Sonra Balkanlar ve Anadolu'ya Yapılan Göçler" başlıklı söyleşi 7 Aralık Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Yıldırım’ın sunumları ve Rektör Danışmanı Prof. Dr. Abdurahman Çetin’in moderatörlüğü ile online olarak gerçekleştirildi.

12 Şubat 2021 - 10:59 - Güncelleme: 12 Şubat 2021 - 11:09

Prof. Dr. Mehmet Ali Yıldırım, tüm katılımcılara teşekkür ederek konuşmasına başladı. Kırım’dan Balkanlara yapılan göçler hakkında detaylı bilgiler veren Yıldırım, Osmanlı Devleti'nde yapılan göçlerin yoğunlukla Kırım Savaşı sonrasında yaşandığını ve bu göçlerin siyasi, coğrafi, askerî vb. birçok sebebinin bulunduğunu belirtti.

Prof. Dr. Mehmet Ali Yıldırım, 1853-1875 yıllarında yaşanan Tatar ve Çerkez ağırlıklı göçlerin daha çok Rumeli ve Anadolu’ya olduğunu; 93 Harbi ve Birinci Dünya Savaşı sonrasında yaşanan göçlerin ise Anadolu’ya yönelik olduğunu dile getirdi.

Osmanlı Devleti'nin göçe zorlanan insanların tüm haklarını ve ihtiyaçlarını karşılama noktasında çözüm yolları bulduğunu, göçmenlerin yöneticilerinin kendi aralarından seçildiğini, Anadolu’ya olan göçlerden 1 milyon 200 bininin Çerkez, Nogay ve Tatarlardan oluştuğunu dile getirdi.

Prof. Dr. Mehmet Ali Yıldırım, Osmanlı’dan günümüze dek göçmenlere kendi dinlerini yaşama imkânlarının sağlandığını, mesleki yönden de kendilerini geliştirmeleri noktasında birçok olanaklar tanındığını belirterek yaşadığımız Anadolu coğrafyasında, bizlerin her daim göçmen karşılama ve onların sorunlarına çözüm yolu bulmada deneyimli olduğumuzu vurguladı.

Söyleşi, Prof. Dr. Mehmet Ali Yıldırım’ın sunumunun ardından gerçekleştirilen soru-cevap bölümü ile sona erdi.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1497 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hastane Yolu 30 Metre Genişliğinde Olacak
Hastane Yolu 30 Metre Genişliğinde Olacak
Kilisli Sporcular Dereceye Girdi
Kilisli Sporcular Dereceye Girdi