KİTSO Başkanı Cumhurbaşkanlığına Bu Yazıyı Gönderdi
Reklam

KİTSO Başkanı Cumhurbaşkanlığına Bu Yazıyı Gönderdi

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (KİTSO) Hacı Mustafa Celkanlı, Cumhurbaşkanlığı makamına ve TOBBB’a gönderdiği ortak talep yazısında, verginin kazanılan kazanç üzerinden alınmasını ve kazancın olmadığı dönemden vergi alınmamasını istedi.

23 Mart 2020 - 16:09

KİTSO Başkanı Celkanlı talep yazısında şu ifadelere yer verdi: “Çin’in Hubei eyaletinde yer alan Wuhan şehrinde ortaya çıkarak tüm Dünyayı etkisi altına alan Koranavirüs (Covit-19) ne yazık ki Ülkemizde de görülmeye başlanmıştır. Görülen vaka sayısı her gün artmakla birlikte 1236’ya, vefat sayısı da 30’a yükselmiştir. Bu durum toplumun sosyal hayatından, ekonomik hayatına tüm yaşantısını olumsuz

etkilemiştir.

Geçtiğimiz günlerde Koranavirüs’ün etkilerinin azaltılması amacıyla Hükümetimiz tarafından Ekonomik İstikrar Kalkanı adıyla 19 maddelik Ekonomik Paket açıklanmıştır. Toplumu nispeten rahatlatan bu kararları olumlu buluyor ve destekliyoruz. Ancak bu kararlar bazı sektörleri kapsadığından destek paketinin dışında kalan sektörlerde endişe devam etmektedir. Devletimiz Koranavirüsle mücadele kapsamında açıklanan ekonomik paketin yanında virüsün yayılmaması için 65 yaşından büyükler için sokağa çıkma yasağı uyguladığı gibi diğer vatandaşlarımız için de mecbur kalmadıkça sokağa çıkılmaması önerisinde bulunmaktadır.

Bu önlemler kapsamınsa birçok işyeri faaliyetine geçici olarak ara vererek işyerlerini kapatmıştır. Bu durum önümüzdeki günlerde daha da artarak devam edecektir. Dolayısıyla Mart-Nisan-Mayıs ve Haziran aylarında bu işyerlerinin bir kazanç elde etmesi mümkün değildir. Aksine işyeri kiraları, işçi ücretleri gibi zorunlu giderleri söz konusu olacaktır. Verginin kazanılan kazanç üzerinden alınması, kazancın olmadığı dönemden vergi alınmaması daha adil bir uygulama olacaktır.

Bu sebeple Mart-Nisan-Mayıs ve Haziran ayı dönemlerinin Vergi, Sigorta ve Bağ-Kur primlerinden muaf tutularak vergi ve prim alınmaması ve bu aylara ait yukarıda bahsedilen zorunlu giderlerin yıllık kazançlardan düşülmesi uygun olacaktır. Konuyu bilgilerinize sunar, takdir ve tasviplerinize arz ederim.”

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 675 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sumak meselesine kafayı taktım!
Sumak meselesine kafayı taktım!
Korona Virüs’te Son Durum
Korona Virüs’te Son Durum