KİZTAG İstişare Toplantısı Yaptı

KİZTAG İstişare Toplantısı Yaptı

Kilis Zeytinyağı Tanıtım Grubu (KİZTAG) istişare toplantısı, yoğun bir katılım ile yapıldı.

09 Temmuz 2020 - 12:00 - Güncelleme: 09 Temmuz 2020 - 12:08

Kilis Ziraat Odası Toplantı Salonunda yapılan toplantıya, Kilis Zeytin Araştırma ve Geliştirme Derneği Başkanı Prof. Dr. Nazım Şekeroğlu, Kilis Ziraat Odası Başkanı Abdullah Çelik, Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hacı Mustafa Celkanlı, ASKOM İl Başkan Vekili Mahmut Şahin, zeytin üreticileri, zeytinyağı fabrika mümessilleri ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Zeytin Araştırma ve Geliştirme Derneği Başkanı Prof. Dr. Nazım Şekeroğlu, Kilis zeytinyağı Berlin Global Olive Oil Awards - 2020'de altın madalya alan ve San Remo Masters of Olive Oil 2020 Uluslararası Zeytinyağı Yarışmasında üstün kalite ödülü aldığının altını çizerek başladığı konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Başka firmalarımızın da uluslar arası ödülleri var. Kilis Zeytinyağının tanıtımına ihtiyaç var. Bilindiği üzere 5 yıl önce zeytinyağı ile ilgili yapıyoruz. Türkiye ve Avrupa'da ilk kez Omega-7 yağ asidi bulundu. Eylül ayının ortasından Aralık ayının 15'ine kadar zeytinleri hasat ettik. Yağ oranı ve yağın bileşimini inceledik. Bu çalışmalar sonucunda gerçekten çok güzel sonuçlara ulaştık. Bunlardan en birincisi Kilis zeytinyağında diğer zeytinyağlarına göre farklı olarak değişik Omega-7 yağ asitlerini tespit ettik. Şu zamana kadar Omega-7 yağ asitlerinden Gadoleik ve Palmitoleik yağ asitleri biliniyordu. Palmitoleik asit aslında şifalı yönleriyle gündemde olan yalancı iğdenin yağına bulunuyor. Yalancı iğde oldukça faydalı bir bitki, yalancı iğde hem kozmetikte, hem tıp alanında yoğun bir şekilde kullanılıyor. Bilimsel olarak çalışmalarımız sürüyor. Kilis'in zeytinyağının tanıtımı için bir gurup oluşturulması gerekiyor. Bugün bunun için bir aradayız” dedi.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hacı Mustafa Celkanlı ise, Kilis Zeytinyağının tanıtımı için oda olarak ellerinden gelen her şeyi yapmaya hazır olduklarını ifade ederek, herkesin imkanı ölçüsünde elini taşın altına koyması gerektiğini savundu.

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 2074 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi Gadir-i Hum Bayramını Kutladı
Doç. Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi Gadir-i Hum Bayramını Kutladı
Altın Fiyatları (8 Ağustos 2020)
Altın Fiyatları (8 Ağustos 2020)