Kökçüoğlu’nun Dünya Gıda Günü Mesajı

Kökçüoğlu'nun Dünya Gıda Günü Mesajı

İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu, 16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

16 Ekim 2020 - 11:03 - Güncelleme: 16 Ekim 2020 - 11:57

Dünya Gıda Günü, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün kuruluş tarihi olan 16 Ekim’de her yıl kutlanan uluslararası bir gündür. 1981 yılından beri Dünya Gıda Günü, dünya genelinde ortak bir odak belirlenmesi amacıyla FAO tarafından belirlenen bir tema ile kutlanıyor.

Bu yıl Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla “Hep Birlikte Büyütelim, Besleyelim ve Sürdürelim” temasıyla dijital etkinlikler ile kutlanacak olan Dünya Gıda Gününde “COVID-19 salgınının gıda güvenliği ve tarımsal geçim kaynaklarına yönelik oluşturduğu tehditlerle mücadele etmek ve özellikle bu tehditlerden en çok etkilenen kesimlerin yeniden ayakları üzerinde durmalarını sağlamak için küresel iş birliği ve dayanışma çağrısı yapılacaktır.”

İl Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu yayınladığı mesajında şunları dile getirdi: “Bu yılın elbette ayrı bir önemi var. Pandeminin oluşturduğu gıda güvenliği, beslenme ve geçim kaynaklarına yönelik tehditler ancak topyekûn bir mücadele ile aşılabilir. Çünkü her türlü imkâna rağmen açlığın hüküm sürdüğü bir gezegende yaşıyoruz. FAO’ya göre dünyada 2 milyardan fazla insanın güvenli, besleyici ve yeterli gıdaya düzenli erişimi yok. Ayrıca küresel nüfusun 2050 yılına kadar 10 milyara ulaşması beklendiğinden gerekli girişimlerde bulunulmadığı taktirde durumun yıllar içerisinde daha da kötü bir hal alacağı ön görülüyor. Covid-19 pandemisi de bu süreci ciddi olarak etkiledi. Salgından önce 690 milyon kişi açlıkla karşı karşıya iken salgının bu sayıyı daha da arttırdığı bilinen bir gerçek.Konu sadece kronik açlık da değil, gizli açlık olarak ifade edilen besin elementlerinden yetersiz gıda tüketimi nedeniyle meydana gelen gelişme geriliği, aşırı kilo ve obezite bireylerin refahını ve ülkelerin kalkınmasını etkilediği gibi küresel olarak bir ekonomik kayba da neden oluyor.Oysa dünyanın sunduğu imkânları doğru, verimli ve sürdürülebilir kılmak elimizde.Bu nedenden dolayı, açlıkla mücadelede gıda üretiminin artırılmasından daha da fazla israfın önlenmesi gerekiyor.”

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 1198 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kilis Ziraat Odası Başkanı İbrahim Kara Oldu
Kilis Ziraat Odası Başkanı İbrahim Kara Oldu
Dolandırıcılar Hedeflerine Ulaşamadılar
Dolandırıcılar Hedeflerine Ulaşamadılar