Kulluk çok büyük bir iddiadır

Kulluk çok büyük bir iddiadır

Teslim olmak ne ile olur? Ben, Allah’a (c.c) teslim oldum, ben, Allah’ı (c.c) sevdim, demekle mi? Günümüzde hepimiz bunu söylüyoruz.

12 Ocak 2021 - 10:10 - Güncelleme: 13 Ocak 2021 - 10:21

"Kulluk öyle bir iddiası, öyle bir iddiadır ki; Bu âlemin Hâkim-i Mutlak'ı olan bir tek yaratıcı var. İşte benim sevdam O'nadır. Benim korkum O'ndandır. Benim rızkım O'ndandır. Benim güzelliğimde O'ndandır. Kısacası benim her şeyim O'ndandır. İşte bu iddia ile Allah'a (c.c) bağlanmanın adına kulluk diyoruz…

Teslim olmak ne ile olur? Ben, Allah'a (c.c) teslim oldum, ben, Allah'ı (c.c) sevdim, demekle mi? Günümüzde hepimiz bunu söylüyoruz.

Peki, Allah'ın (c.c) sana, 'yapın' diye emrettiği taatlar, ibadetler var. Bunları eda ediyor musun? Ediyorsan sen iyi bir kulsun, merak etme. Yapmıyor musun? O zaman kendini kandırıyorsun.

Şimdi biz, kendimize soralım; Cenab-ı Hakk'ın 'yapınız' diye emrettiklerini (hangi türden olursa olsun) yapıyor muyuz? Yasak ettiklerinden, haramdır dediklerinden kaçınıyor muyuz? Haram, dediklerine elimizi uzatırken, gözümüzü çevirirken tüylerimiz diken, diken oluyor mu?

Eğer oluyorsa, sen doruk noktada bir kulsun. Öyle bir kulsun ki, Allah (c.c) seni bu âlemdeyken cenneti ile cemali ile müjdelemiştir. Nasıl mı? Senin halin, ihsan halidir. O'nu görmüyorsun ama O, seni görüyor…" (Hikmetin Sırları sh:24–25)

Allah'ı görmek istemiyor musun?

"Sen, Allah'a (c.c) itaatle, ibadetle yaklaştıkça, O'nun ismini andıkça, O'na yöneldikçe kalp kapıların açılıyor. Kalbin, O'na doğru yöneliyor.

Allah'ta, O'na yöneldiğin için sana nurani tecelli ediyor. Ve o tecellilerden O'nu tanıyorsun. "Beni zikret, Ben de, seni zikredeyim."

Allah'ı görmek istemiyor musun? Evet, istiyorum. Öyleyse bu şekilde Allah'ı (c.c) severek zikretmeye çalış. Vallahi ve billahi mutlaka O'nu tanır ve bilirsin…" (Hikmetin Sırları sh:27)

İnsanlar, seni çekiştirir

"Allah (c.c) dostu olursan insanlar, seni çekiştirir. Bu hal seni ürkütmesin. Zira yolcu nefis ve şeytanla olursa Hakk'ı bilmez.

Eğer onlar, sana dost olursa o zaman kork ve ne halim var diye düşün. Ölümden her an konuşulsa bile, yaptıkların hesabını vermeye hazırlananlar çok az. Bu hal iman alameti değil, küfrün belirtileridir." (Mektubat sh:161)

"İnsan içindeki güzellikleri fiillerine yansıtarak, onları sürekli yapmaya gayret ederse, kim olursa olsun mükemmel bir ahlak sahibi olur.

Canım bende bu tohum yok, demek yanlış. Sende, bende var. Onu işlemiyoruz. Sen en mükemmel tohumu çorak bir araziye at, işleme, sulama, o tohum orada bitmez. Biterse de su olmadığı için gelişmez. Senin içinde var bu güzel tabiat, ama sen, onu işlemiyorsun, sulamıyorsun…" (Yaşayan Kuran, Sünnet sh:160)

Her insanda güzel huyda vardır kötü huyda

"Her insanda güzel huyda vardır, kötü huyda vardır. Ahlak, bu güzel huyların yan yana gelip, devamlı olmasıdır. Cömertlik sende de vardır, bende de vardır. Ama bunu sen devamlı surette yaparsan cömertlik senin ahlakın olur.

Yapmazsan cimrilik senin ahlakın olur. İşte bu ahlak dediğimiz, nefsi terbiye dediğimiz şeyin ısrarla üzerinde durduğumuz zaman geliştiğini görürsün. Onun için  'yok, benim yaratılışım budur, şudur' deyip bir takım mazeretlerin arkasına gizlenerek mesuliyetten kurtulmak hiç ama hiç mümkün değildir…"  (Hikmetin Sırları sh:231)

İnsan, kendine soracak

"İnsan, kendine soracak, 'Allah (c.c) yaptığım şu iş karşılığında şu mükâfatı verecek, yapmam gerekeni yapmadığımda da şu cezayı verecek'.

Bu soruları sorduğun zaman eğer hakikaten alacağın cezanın karşılığında tüylerin diken, diken oluyorsa bil ki, çok iyi iman ehlisin.

Ama aşırı günah işledin, hiç kılın kıpırdamadı ise bil ki, sen kaygan bir zemin üzerindesin… Kendini yargılayacaksın. Hesaba çekeceksin…" (Prof. Dr. Haydar Baş - Hikmetin Sırları sh:225)

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 480 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mehmet Özkar KilisPostası YouTube TV'de
Mehmet Özkar KilisPostası YouTube TV'de
112’de Birleşen İlk Çağrıya Vali Soytürk Cevap Verdi
112’de Birleşen İlk Çağrıya Vali Soytürk Cevap Verdi