Kulun, bakılan ilk ameli namazdır

Kulun, bakılan ilk ameli namazdır

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Dinin direği namazdır ve namaz insan oğlunun bakılan ilk amelidir. Eğer bu doğru olursa diğer amellerine de bakılır. Eğer doğru olmazsa diğer amellerine bakılmaz.”

08 Haziran 2020 - 11:10 - Güncelleme: 08 Haziran 2020 - 11:11

İmam Ali (a.s) namaz hakkında tavsiyede bulunarak şöyle buyurmuştur: "Namaz; günahları, yaprakların döküldüğü gibi döker ve iplerin çözüldüğü gibi çözer. Allah Resûlü (s.a.a), namazı insanın kapısının önünde akan ve orada gece gündüz beş defa yıkanılan (şifalı) nehirlere benzetmiştir. Böyle olan bir kimsede kirden hiç eser kalır mı!" (Nehc'ul Belağa, 199. hutbe; Şerh-i Nehc'ul Belağa-i İbn-i Ebi'l-Hadid, 10/202).

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Beş vakit namaz, büyük günahlardan sakındığın takdirde iki namaz arasında işlediğin günahları örter. Allah-u Teâlâ işte bu namaz hakkında, 'Şüphesiz iyilikler kötülükleri giderir' buyurmuştur: "" (Deaim'ul İslam, 1/135).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Eğer sizden birinin kapısının önünden bir nehir akar ve günde beş defa kendisini orada yıkarsa, acaba bedeninde bir kirlilik kalır mı? Namazın örneği de temizleyen nehir örneğidir. İnsan her namaz kıldığında, kendisini, üzerinde kalıcı olduğu imandan çıkaran günah dışında her günahı temizlenir." (Bihar, 82/236/66).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Kul namaza durup fikri ve kalbi Allah-u Teala'ya teveccüh edince namaz bittiğinde annesinden doğduğu gün gibi olur." (a.g.e., 84/261/59).

İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Her kim iki rekât namaz kılar ve bu iki rekât namazda ne söylediğini bilirse; işi sona erdiğinde kendisi ile Aziz ve Celil olan Allah arasında işlediği bütün günahları bağışlanır." (Sevab'ul A'mal, 67/1).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Beş vakit namazlara özen gösterin, zira kıyamet günü olunca Allah Tebarek ve Teâlâ kuluna seslenir ve ondan ilk istediği şey namazdır. Eğer onu kamil bir şekilde yerine getirmişse ne iyi, aksi takdirde ateşe atılır." (Bihar, 10/369/22).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Kıyamet günü kulun ilk görülen ameli namazdır. Eğer namaz kabul edilirse diğer amellere bakılır. Aksi takdirde amellerinden hiçbirine bakılmaz." (a. g. e. 82/227/53).

Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Dinin direği namazdır ve namaz insan oğlunun bakılan ilk amelidir. Eğer bu doğru olursa diğer amellerine de bakılır. Eğer doğru olmazsa diğer amellerine bakılmaz." (a.g.e., h. 54).

İmam Bâkır (a.s) şöyle buyurmuştur: "Kulun hesaba çekildiği ilk şey namazdır. Eğer namazı kabul edilirse, diğer amelleri de kabul edilir." (el-Kafi, 3/268/4; Kenz'ul Ummal, 7/282, 283; el-Hesab, 833. Bölüm). (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet).

Okan Egesel

(Kilis Postası Haber Merkezi)

Bu haber 707 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yeni Taziye Evi Protokolü İmzalandı
Yeni Taziye Evi Protokolü İmzalandı
Kilis'te Korona Virüs Hasta Sayısı
Kilis'te Korona Virüs Hasta Sayısı